Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (1. 10. 2008)

David Kovalský

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme jak na Wikipedii na cestách, rychlým pohledem přeletíme jednoduchý applet, netradičně si zapingáme a pak se podíváme, jak efektivně kešovat balíčky. Nakonec si ukážeme šikovného archiváře a taky minimalistického SNMP démona.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Wikipedia Dump Reader

O tom, co je to Wikipedie, určitě nemusím psát. Tato neuvěřitelná otevřená knihovna je ale určena pouze pro čtení online. Chcete-li si v Wikipedii číst bez připojení k internetu, existuje řešení – k dispozici je dump databáze. Právě ten podsunete programu Wikipedia Dump reader. Dle KDE-Apps.org je již celkem použitelný, i když stále má své mouchy. Jak vypadá v praxi, se můžete podívat níže. K běhu budete potřebovat minimálně knihovnu Qt4.

wikipedia_dump_reader

www.kde-apps.org/conten­t/show.php/Wi­kipedia+Dump+Re­ader?content=65244, 0.2.8, GPL

Lal

Lal – malá jednoúčelovka pro váš desktop. Pokud hledáte jednoduché hodiny pro desktop s místem pro „dock“, určitě jej vyzkoušejte. Font, formát času, barva textu a šířka – to vše lze nastavit buď z příkazové řádky nebo v ~/.Xdefaults.

projects.l3ib­.org/lal/, 1.0, GPL

Gtping

Síťová utilitka gtping je velice podobná nástroji ping(8), akorát nevyužívá ICMP ECHO_REQUEST, ale GTP ping směrem k GGSN. V rychlosti – využijete v GSM a UMTS sítích, kde přenášíte data pomocí IP protokolu. Pro podrobný popis protokolů využijte odkazů výše do Wikipedie.

www.habets.pp­.se/synscan/pro­grams.php?prog=gt­ping, 0.12, GPL

Pkg-cacher

Pkg-cacher je transparentní proxy „kešující“ softwarové balíčky – a to hned 2 nejoblíbenější formáty – DEB a RPM. Založen je na programu apt-cacher z distribuce Debian. Správně interpretuje HTTP Range a HTTP Redirect hlavičky, dokonce se dokáže vyrovnat se stejným jménem a jiným obsahem balíčku (např. různé distribuce). Pokud máte více stanic, na které aplikujete stejné aktualizace či instalujete stejný systém, určitě pkg-cacher vyzkoušejte.

gforge.opensource-sw.net/projec­ts/pkg_cacher/, 0.9.4, GPL

Mini SNMP Daemon

Mini SNMP Daemon je minimalistická implementace SNMP démona. Cílové využiti je pro systémy, kde není zdrojů (CPU, RAM, disk) na rozdávání – například embedded systémy. Umí pouze vystavit základní statistiky o CPU, paměti, discích a síťových rozhraních. Veškerá konfigurace je pouze přes parametry při spuštění. Díky celkovému minimalismu má instalační tar.gz archív pouze 28 kB.

members.aon.at/li­nuxfreak/linux/mi­ni_snmpd.html, 0.5, GPLv2

PeaZip

PeaZip je multiplatformní správce archívů. Plnohodnotně (tedy i vytvářet) umí zacházet s archívy 7Z, ARC, BZ2, GZ, PAQ/LPAQ, PEA, QUAD/BALZ, TAR, UPX a ZIP. Dále umí otevřít (a rozbalit) ACE, ARJ, CAB, DMG, ISO, LHA, RAR, UDF a mnoho dalších. Dohromady 79 typů! Mezi zajímavosti patří podpora šifrování, kopírování, spojování/roz­dělování archívů, kontrola kontrolních součtů a také například benchmark systému. V prostředí UNIXu najdete kromě klasického tar.gz archívu i předpřipravené DEB a RPM balíčky, pro MS Windows ZIP archív jak pro 32bitovou tak 64bitovou verzi. Na závěr jenom dodám, že mezi jazykovými mutacemi najdete i tu českou.

peazip.source­forge.net/, 2.3a, LGPL