Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (12. 4. 2017)

Jiří Sluka

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na správce dynamických IP adres, vytvoříme vlastní GNOME Shell rozšíření, budeme sledovat vývoj kurzů kryptoměn a nakonec si představíme rychlejší alternativu za npm.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

xProDDNS

Klient pro správu dynamických IP adres s použitím nebo bez použití služeb Dyn, No-IP, OpenDNS a DNS-O-Matic. Umožňuje monitorovat privátní IP adresy a posílat upozornění v reálném čase prostřednictvím e-mailu nebo textové zprávy. Podporuje export do CSV, XML nebo JSON formátu. Ke stažení jsou verze pro Linux, macOS i Windows.

fwroller.com/, 16.2.2

Argos

Pomocí Argos můžete psát vlastní rozšíření pro GNOME Shell. Sám Argos je rozšířením a umožní vytvářet rozbalovací plochu pro systémový panel z výstupu libovolného skriptu. Projekt se inspiroval BitBarem, který vývojáři uvolnili pro macOS. A je s ním plně kompatibilní. Podporuje mnoho jeho pluginů a nevyžaduje u nich úpravy. Ukázky některých skriptů jsou k dispozici na stránkách projektu.

github.com/p-e-w/argos

Donut

Multiplatformní aplikace pro sledování aktuálních kurzů kryptoměn vůči klasickým měnám (i CZK). Monitoruje vývoj více než 700 virtuálních měn, od Bitcoinu přes FirstBlood a Iconomi až po Litecoin nebo Dogecoin. Umí v reálném čase filtrovat výsledky podle názvu nebo zkratky kryptoměny. Změny v kurzech jsou zvýrazňovány. Kliknutím na měnu dojde k jejímu nastavení jako výchozí a bude automaticky zobrazována na systémovém panelu.

harshjv.github.io/donut/, 2.4.0

pnpm

Správce balíčků, o kterém autoři tvrdí, že je desetkrát rychlejší než npm a o 30 % rychlejší než Yarn. Využívá efektivního způsobu ukládání balíčků, kdy nevytváří kopie, ale odkazy. Místo npm stačí používat pnpm, neboť část příkazů překrývá (např. npm i nebo npm install) a na příkazy fungující na stejném principu pouze odkazuje.

MIF22_tip_obecny

pnpm.js.org/

Blbinka

Virtuální svět dělá s lidmi divy. Začínají hledat věci tam, kde nejsou. Podle výzkumu ze začátku dubna by si více než třetina (37 %) pravidelných uživatelů hlasových asistentů (asistentek) přála, aby byl jejich virtuální průvodce skutečným člověkem. A více než čtvrtina přiznala, že má i sexuální představy!