Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (14. 9. 2016)

Jiří Sluka

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme správce balíčků, permanentně odstraníme soubory, vytvoříme Ubuntu nebo Debian Live ISO a nakonec se podíváme na cache pro gcc kompilátor. Blbinka chybět nebude.

Doba čtení: 1 minuta

tkPacman

Grafické uživatelské rozhraní pro nástroj pacman, který slouží jako správce balíčků pro distribuci Arch Linux. Projekt byl postaven za pomoci Tcl/Tk a je podporován na všech desktopových prostředích. Umožňuje procházet balíčky v repozitářích, procházet nainstalované balíčky, filtrovat podle různých parametrů, provádět úplný systémový upgrade, instalovat balíček z lokálního souboru, zobrazit log soubor pacmana nebo pročistit jeho cache.

sourceforge.net/projects/tkpacman/, 1.7.0

ReMove to Waste

Utilita pro recyklaci souborů v koši. Kromě této základní funkce nabízí sadu příkazů k přesouvání souborů do koše, obnovování souborů, jejich vypisování v prostředí příkazové řádky nebo permanentní odstranění souborů, které byly do koše přesunuty nedávno.

github.com/andy5995/rmw/wiki, 2016.09.04.01a

debroot

Aplikace pro vytváření, buildování, aktualizování nebo rebuildování Ubuntu a Debian Live ISO souborů s nebo bez UEFI. Umí vytvořit systém, spustit shell v souborovém systému chroot, vytvořit živé ISO z chroot souborového systému. Dále nabízí nástroje pro aktualizaci a rebuildování existujícího systému a jeho derivátů. V neposlední řadě generuje skript se všemi příkazy, které byly vykonány.

github.com/rbern/debroot/, 0.10

ccache

ccache je cache pro gcc kompilátor, neustále vyvíjená už více než 10 let. Umožňuje výrazně zrychlit rekompilaci díky cachování předchozích kompilací. Součástí je automatická správa velikosti cache a cachování kompilací generujících varování. Nevýhodou je ukládání kompilací pouze samostatných souborů s C, C++, Objective-C a Objective-C++ zdrojovými kódy.

ccache.samba.org/, 3.3.1

Blbinka

Majitel amerického Nicer Studia asi nepatří mezi příznivce nového iPhonu, a proto si z nového modelu (tedy spíše staršího) tak trochu vystřelil. Láká Američany na snadný upgrade z 6S na sedmičku.

Našli jste v článku chybu?