Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (14. 9. 2022): čtení japonských komiksů manga

14. 9. 2022
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si přečteme manga, vyzkoušíme moderní editor zdrojových kódů, přeneseme si soubory v místní síti a podíváme se na aplikaci na prohlížení Wikipedie.

Komikku

Otevřená čtečka pro japonské komiksové knížky – manga. Jedná se o čistě linuxovou aplikaci určenou primárně pro prostředí GNOME s tím, že je možné ji provozovat i na jiných prostředích. Zvládá prohlížení jak online komiksů, tak těch, které umí automaticky stáhnout z řady podporovaných serverů (automaticky stahuje nové kapitoly a aktualizace komiksů). Kromě toho podporuje třídění komiksů do knihoven, čtení na mobilních zařízeních a různé typy navigace (myš, klávesnice nebo dotyková obrazovka).

gitlab.com/valos/Komikku, 0.41.0

Micro

Multiplatformní editor zdrojového kódu pro prostředí příkazové řádky napsaný v jazyce Go. Oproti jiným editorům se snaží ušetřit nervy vývojářů a umožňuje používat standardní klávesové zkratky (Ctrl-S, Ctrl-C, Ctrl-V, Ctrl-Z atd.) stejně jako přetahování částí textů myší.

Mimo to zvládá i zvýraznění syntaxí u více než 130 programovacích jazyků, automatické doplňování, změnu barevného schématu, instalaci zásuvných modulů nebo podporu pro makra.

github.com/zyedidia/micro, 2.0.11

Teleport

GTK aplikace pro snadný přenos souborů v lokální síti. Jejím hlavním cílem je odbourat zbytečné používání USB klíčenek nebo posílání emailů sám sobě v případě, že cílové zařízení leží na stole hned vedle zdrojového. Její rozhraní je maximálně jednoduché a umožňuje pouze posílání jednoho souboru.

Není tedy možné poslat více souborů ani složku a pro tyto případy je nutné zabalit vše do archivu. Není tady ani žádný indikátor průběhu a ani možnost šifrování. Všechny tyto chybějící funkce ale vývojáři plánují do budoucna přidat.

gitlab.gnome.org/jsparber/teleport, 0.0.1

Wike

Nástroj na procházení Wikipedie pohodlně z prostředí GNOME a jeho odnoží. Je nezávislý na webovém prohlížeči a dobře integrovaný do GNOME Shell, takže vyhledávání ve Wikipedii obstará i přímo na desktopu. Nabízí také možnost rychlého vyhledávání v textu, výběr fontu, podporu pro prohlížení ve více oknech, přidávání záložek a výběr z více než 300 jazyků.

Tip do článku - TOP100

hugolabe.github.io/Wike, 1.8.1

Blbinka

Jak přilákat nové zákazníky a zaměstnance v době sociálních sítí? Stačí být otevřený všem možnostem a úspěch přijde.

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.