Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (15. 11. 2017)

Filip Zatloukal

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na netradičního emailového klienta, vyzkoušíme rozhraní pro správu databází, proměníme příkazovou řádku na webovou aplikaci a upravíme si PDF soubory.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Manitou-Mail

Emailový klient, který používá PostgreSQL databázi jako jádro, Perl démona pro odesílání, přijímání a indexování emailů a rozhraní napsané v C++ a Qt. Na rozdíl od POP3 nebo IMAP klientů se jedná spíš o vyhrazenou databázovou aplikaci, čemuž odpovídá i jeho uživatelské rozhraní. Díky této koncepci je Manitou-Mail rychlejší a robustnější než ostatní klienti. Zároveň taky nepotřebuje žádné lokální úložiště nebo cache.

www.manitou-mail.org, 1.7.0

FastoNoSQL

Grafické uživatelské rozhraní pro NoSQL databáze. Konkrétně se jedná o Redis, Memcached, SSDB, LevelDB, RocksDB, UnQLite, LMDB, UpscaleDB a ForestDB. Ke všem databázím se můžete připojit a pracovat s nimi, jak budete chtít. Program podporuje zvýraznění syntaxí, automatické doplňování, změnu stylu zobrazení, možnost pracovat s více okny a další. Přihlásit se můžete buď pomocí hesla nebo soukromého klíče a připojení je zabezpečeno pomocí SSH protokolu.

www.fastonosql.com, 1.10.0

GoTTY

Nástroj napsaný v jazyce Go, který dokáže proměnit vaši příkazovou řádku ve webovou aplikaci. Využívá emulátor terminálu z Chrome OS (hterm) ke spuštění JavaScriptového terminálu ve webovém prohlížeči. Standardně spouští webový server na portu 8080. Stačí otevřít URL v prohlížeči a můžete sledovat běh programu, stejně jako by byl v příkazové řádce.

github.com/yudai/gotty, 1.0.1

QPDF

Program obsluhovaný z příkazového řádku, který provádí strukturální změny PDF souborů při zachování jejich obsahu. QPDF totiž měnit nebo vytvářet obsah souboru neumí. Dokumenty vytvořené v jiné aplikaci zato zvládne rozdělit, sloučit, zamknout heslem a spoustu dalších úprav. Až do verze 7 byl program vydáván pod Artistic License 2.0, od nejnovější verze je k dispozici pod Apache License 2.0.

MIF22_tip_obecny

sourceforge.net/projects/qpdf, 7.0.0

Blbinka

Topit se dá uhlím, dřevem plynem, naftou, pneumatikami, PET lahvemi. V sibiřském Irkutsku ale objevili způsob vytápění pro 21. století.