Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (17. 9. 2008)

David Kovalský

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si usnadníme vývoj v protředí NetBeans, podíváme se na modulárního IRC bota, nakoukneme pod pokličku Sage, budeme šifrovat po sítí a také minimalizovat spotřebu paměti i síťových služeb. Závěrem nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

nbgit – NetBeans Git Module

Nbgit je modul pro vývojové prostředí NetBeans, který nám obstarává interakci s verzovacím systémem GIT. Využívá při tom knihovnu JGit, která byla vytvořena jako součást projektu EGit. Protože je veškerý kód psaný v Javě, měla by fungovat všude a teoreticky stejně na všech platformách, kde běží Java. Píši „měla“, protože od specifik některých platforem se dá jen velice stěží odstínit, třeba chování souborových systémů a podobně. Jedná se o novinku zatím s verzí 0.1. Jsem proto zvědavý, co vše nám nbgit časem přinese.

nbgit

nbgit.org, 0.1, GPLv2

Otfbot

Otfbot je IRC bot psaný ve skriptovacím jazyce Python. Jedná se o modulární nástroj, který nám umí usnadnit práci. Sleduje konverzaci, na kterou umí odpovídat, vyhazovat lidi z místnosti (například za použití nevhodných slov), 8-ball (zeptat se magické koule) a nejenom to. Co všechno tento šikula umí, se dozvíte na seznamu modulů. Pokud vám v seznamu něco chybí, není problém dopsat si vlastní modul. K dispozici je i (zatím neúplná) dokumentace. Co že se nám to vlastně schovává za písmeny „otfbot“? Dle FAQ je to prý „OtfBot the friendly Bot“, ale ve výjimečných případech i „Off-Topic Forum Bot“. Více na domovských stránkách projektu.

otfbot.berlios­.de, 0.9, GPL

Sage

Cílem Sage je vytvořit open source alternativu k Magma/Mathe­matice/Maplu/Ma­tlabu. Spojuje síly spousty již existujících open source aplikací pod jednou střechou, a to s jednoduchým pythoním rozhraním.

A jak na Sage? Můžete si buď stáhnout asi 200 MB binárku nebo zhruba stejné množství zdrojových kódu. V případě vlastní kompilace stačí pouze make a pár hodin strojového času. Sage lze používat 2 způsoby, a to buď z příkazové řádky, nebo pomocí notebooku ve vašem webovém prohlížeči. Hlavní část je napsaná v Pythonu a umožňuje volat téměř všechny open source aplikace a knihovny na numerické počítání. Jaké balíky najdete, se můžete podívat, např. ve variantě standard. Další lze buď stáhnout nebo vyrobit vlastní.

Do Sage už přispěly stovky vývojářů. Za upozornění a text tímto děkuji Ondřeji Čertíkovi.

sagemath.org, 3.1.1., GNU GPL

Crypto Server

Crypto Server je jednoduchý prográmek, který poslouchá na TCP portu a vykonává jednoduché šifrovací/deši­frovací operace. Mezi algoritmy patří aes256, base64 kódování/dekódování a RMD160 hašovaní. Rozhraní serveru je velice dobře dokumentované a k dispozici jsou také jednoduché statistiky operací.

freshmeat.net/pro­jects/cryptod/?bran­ch_id=75823&re­lease_id=284702 , 1.0, GPLv2

Inetdxtra

Inetdxtra je sada aplikací/služeb, které jsou upraveny tak, aby byly spuštěny pouze když jsou potřeba (tedy přes inetd). S výhodou je použijete u instalací, kde jste velice omezeni velikosti operační paměti, jako různé routery a podobně. Autor píše, že mu na routery s 32 MB RAM běží jádro (3 MB), SSH, Telnet, FTP, OpenVPN, POP3, IMAP4, DHCP, DNS, WWW, Jabber/XMMP, MVP Broadcast Relay a to na 24 MB RAM. Dalších 5 MB je tedy „nevyužitých“, resp. page cache. Vřele doporučuji navštívit domovskou stránku projektu, kde najdete popis jednotlivých služeb.

inetdxtra.sou­rceforge.net, 20080911, GPLv2

Blbinka

Dnes se naučíme efektivně debugovat BSOD. Pokud byste chtěli mít hlášku pořád před očima, doporučuji řídit se podle tohoto vzoru. Ikdyž, možná už vám není pomoci.