Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (22.6. 2022): rychlé spuštění další distribuce v terminálu

22. 6. 2022
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si představíme nástroj pro spouštění linuxových distribucí v terminálu, podíváme se na textový editor pro GNOME, vytáhneme si texty z mediálních souborů a nakonfigurujeme si klávesnici.

Distrobox

Softwarový nástroj, který umožňuje spustit libovolnou linuxovou distribuci v terminálu. Je možné v něm bez nutnosti složité virtualizace vyzkoušet software určený pro jiné distribuce. Používá Podman nebo Docker pro vytvoření kontejnerů, které jsou integrované do hostitelského systému. Máte tak přístup k adresářům, úložným zařízením, síti nebo zvuku.

github.com/89luca89/distrobox, 1.3.1

Norka

Textový editor s podporou značkovacího jazyka Markdown, kontrolou pravopisu a živým náhledem. Je napsaný v GTK3 a navržený primárně pro elementaryOS a prostředí GNOME. Má vlastnost automatického ukládání, což se hodí při neúmyslném zavření okna. Umí exportovat dokumenty do formátů HTML a PDF stejně jako na služby Medium.com a Write.as.

tenderowl.com/work/norka, 1.0.1

Frog

Jednoduchý OCR nástroj pro prostředí GNOME, který zvládne vytáhnout text z obrázků, videí, webových stránek, atd. Stejně tak samozřejmě umí zpracovat naskenované dokumenty a převést je do strojově čitelného textu. Díky jednoduchému a intuitivnímu uživatelskému rozhraní se dá vše udělat za pomoci několika kliknutí myší.

tenderowl.com/work/frog, 1.1.3

Chrysalis

Grafický konfigurační nástroj pro klávesnice s Kaleidoskopem, flexibilním firmwarem pro klávesnice postavené na Arduinu. Pokud chcete takovou klávesnici nastavit budete muset flashnout firmware. Chrysalit to udělá za vás a umožní vám akce jako mapování kláves, změnu barevného podsvícení nebo aktualizaci firmwaru pomocí pohodlného grafického rozhraní.

Linux tip

github.com/keyboardio/Chrysalis, 0.10.2

Blbinka

Vyhledávání na internetu může přinést občas nečekané výsledky. Zvlášť pokud najdete sami sebe pod heslem, které není zrovna lichotivé.

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.