Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (25. 11. 2015)

Jiří Sluka

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme experimentální program pro anonymní komunikaci, převedeme záznam z webkamery na ASCII kód, využijeme FUSE souborový systém s integrací gitu, a nakonec budeme tvořit statické webové stránky. Nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ricochet

Experimentální druh IM komunikačního programu, který umožňuje dopisování bez sdílení jakýchkoli osobních informací (včetně IP adresy). Nikdo není schopen odhalit seznam vašich kontaktů nebo detekovat, kdy zrovna s někým komunikujete (nejsou využívána metadata). Součástí nejsou žádné servery ani subjekty, jenž by mohly k informacím přistupovat. Vše se děje díky peer-to-peer systému instant messagingu založeném na skrytých službách Tor Networku. Jak sám autor projektu několikrát zmiňuje, jde o experimentální software, na jehož služby pro anonymní komunikaci by se nemělo stoprocentně spoléhat.

github.com/ricochet-im/ricochet, 1.1.1

HasciiCam

Programů pro aplikování efektů na živý přenos zaznamenaný webkamerou je požehnaně. Většinou jde ale pouze o hrátky s jasem, kontrastem, odstínem, sytostí nebo vyvážením bílé barvy. HasciiCam na to šel jinak. Umožňuje převádět živé video na obraz složený pouze z ASCII znaků a dále jej sdílet využitím připravené HTML stránky nebo pouze zobrazit v samostatném okně. Pro přehrávání ASCII videa v reálném čase není potřeba žádná dodatečná aplikace, plugin, Java nebo další komponenty.

www.dyne.org/software/hasciicam/, 1.1

gitfs

FUSE souborový systém s lokální cache pamětí, který je plně integrován s gitem. K tomu není potřeba nic víc než namountování vzdáleného repozitáře, přičemž veškeré změny (vytvoření, aktualizace, odstranění) v souborech nebo úpravy metadat se automaticky projevují na vzdáleném stroji. Souborový systém je mountován jako uživatel nebo skupina. Celý vývoj projektu je navíc otevřen novým lidem s novými nápady.

www.presslabs.com/gitfs/docs/, 0.3.3

Wintersmith

Minimalistický generátor statických webových stránek postavený na node.js. Wintersmith neklade v podstatě žádná omezení na to, jak se s obsahem bude pracovat. Ovšem je možné to změnit využitím pluginů a strukturovat tak obsah k obrazu svému. Nechybí podpora práce se šablonovacími enginy, které jsou tvořeny komunitou vývojářů a jsou součástí Jade pluginu.

MIF22_tip_obecny

wintersmith.io

Blbinka

Na Kickstarteru se objevil zajímavý projekt, který by mohl vyřešit problémy lidí pracujících ve stoje. Wurf Board si dává za cíl udržovat lidské tělo v neustálém pohybu, aniž by sám člověk vynakládal jakékoli úsilí.