Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (30. 4. 2008)

Miroslav Suchý

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dneska se podíváme, jak jednoduše vytvářet virtual appliances, jak si zlepšit greylisting a jak využít nových vlastností 2.6.24 jádra. Pak pro vás mám knihovnu pro interaktivní mapy na webu a nástroj pro vzdálenou správu většího množství počítačů.

Doba čtení: 3 minuty

Thin Crust

Thin Crust je sada nástrojů pro vytváření virtual appliances (vyhlašuji soutěž o nejlepší překlad tohoto termínu). To jsou obrazy virtuálního stroje, které obsahují předkonfigurovaný program. Typicky jenom jeden. To vám umožní tenhle program, potažmo službu, kterou program nabízí, velmi lehce migrovat a škálovat dle potřeby. Thin Crust se skládá se čtyř komponent: První je Appliance Operating System, což je minimální na kost ořezaný operační systém, na kterém se staví. Druhou komponentou je Appliace Creation Tool, která vám vytvoří kickstart, který spolu s receptem, jak nastavit aplikaci, použije další komponenta Appliance Configuration Engine. Ta při bootu vezme onen recept a podle něj nakonfiguruje aplikaci. Jak takový recept vypadá? Např. tohle je netriviální příklad receptu nastavujícího Drupal. No a poslední komponenta vám umožní konverzi virtuálních strojů mezi vmwarem, xenem, kvm a ec2.

www.thincrust­.net/index.html, 0.0.1, LGPL

Dgrey

Greylisting představuje docela účinou metlu na spam (zvláště když ho doplníte o SPF). Trochu nepříjemné je, že pokud máte několik mailserverů, typicky mezi sebou informaci o povolených e-mailech spolu nesdílí. Což může někdy zbytečně prodlužovat dobu doručení e-mailu. V takovém případě by se vám mohl hodit dgrey. Jedná se o démona, který komunikuje s ostatními vašemi mailservery a vyměnují si informace získané z greylistingu. V této konfiguraci žádný uzel není hlavní, všechny počítače jsou rovnocené. V případě výpadku se nic neděje, pracuje se pouze s lokálními daty a při nejbližší příležitosti se pokusí znovu sesynchronizovat.

www.nongnu.or­g/dgrey/, 0.1.0, GPL v3

Optimization Kit

Optimization Kit je nástroj (a démon), který vám umožní nastavit scheduler pro každý jednotlivý program zvlášť. Takže pro desktop věci si můžete nastavit např. CFS a pro bežící databázi Deadline scheduler. Navíc vám umožní využít cgroups (kontrolní skupiny), které byly zavedeny v 2.6.24 jádře. To vám umožní rozdělit uživatele do skupin a strojový čas rozdělovat rovnoměrně mezi tyto skupiny (a nikoliv mezi programy nebo uživatele jako doposud).

optimizationkit­.org/, 0.1.2, GPL

OpenLayers

OpenLayers je čistě JavaScriptová knihovna, která vám umožní zobrazovat mapy v prohlížeči bez závislosti na serverovou část. OpenLayers vám poskytne API, které je podobné GoogleMaps, MSN Virtual Earth nebo SeznamMapy API. Rozdíl je v tom, že tohle je kompletně svobodné a open source. Umožní vám zobrazovat zobrazovat různé mapy. Ať už open source jako např. od NASA, tak i proprietární jako jsou od Google. Nebo vaše vlastní mapy, pokud nějaké máte. Umožní vám načítat značky prakticky z libovolného zdroje a zobrazovat je na mapě.

OpenLayers

www.openlayer­s.org/, 2.6, BSD

Multi Remote Tools (MrTools)

MrTools je nástroj, který vám umožňuje velmi základní obsluhu většího množství počítačů. Skládá se ze tří utilit, které mohou fungovat samostatně a jsou na sobě nezávislé. Mrpush a mrsync slouží k uploadnutí, resp. stáhnutí souborů ze cílových počítačů. K tomu p používájí rsync a ssh (a ověřování klíčem) a pro každý cílový počítač spouští zvláštní proces, takže soubory se stahují/nahrávají paralelně. Mrexec zase umí spouštět skripty na cílovém počítači. Přitom nevyžaduje jejich přítomnost na cílovém počítači ani je tam nekopíruje, ale posílá je tam za běhu skze rouru.

sourceforge.net/pro­jects/mrtools/, 1.3.1, GPL v3

Našli jste v článku chybu?