Hlavní navigace

Názor k článku Softwarové patenty v EU od ctirad - Přesně na této myšlence byl založen komunizmus. Ve...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 9. 2003 11:51

  ctirad (neregistrovaný)

  Přesně na této myšlence byl založen komunizmus. Ve skutečnosti je to ale naprosto obráceně. Hloupej bude ten, kdo bude něco složitě a nákladně vyvíjet, pokud z toho nebude mít o nic víc než někdo, kdo to akorát obšlehne. A přiznejme si, že něco (byť naprosto legálně) obšlehnout je neporovnatelně jednodužší než to realizovat na zelené louce. Z toho je jasné, že ochrana autorským zákonem je do značné míry bezzubá.

  Abychom si rozumněli. Rozhodně se tu nesnažím dělat ďáblova advokáta a navážet se tu to opensource (nic jiného totiž nepoužívám) a jeho autorů. Spíš se snažím říct, že každý autor "díla" by měl mít právo rozhodnout, za jakých podmínek toto dílo pustí do světa.

  K tomu je ale samozřejmě třeba říct i b), totiž, že patentovat se nesmí nic co se zcela běžně používá nebo co dotyčný prokazatelně nevymyslel, a už vůbec ne zcela elementární věci. Za něco takového naopak rozdávat mastné pokuty.

  Možná by taky stálo za to dodat k tomu i c), a to, že patentované technologie/formáty nemají co dělat ve veřejných médiích (kodeky digitálního radia/TV, šíření materiálů po internetu, hudební nosiče, výměna dokumentů na úřadech apod.).