Hlavní navigace

Názor k článku Stavíme privátní datový sál: Kdo je za dveřmi? Jen my… od anonym - Jen bych rád upozornil autora článku, že "Jen...

 • 31. 7. 2019 20:35

  bez přezdívky

  Jen bych rád upozornil autora článku, že "Jen my můžeme k racku" je značné, vlastně poměrně nejpravděpodobnější bezpečnostní riziko, za většinou problémů - ať už nechtěné nebo chtěné, stojí interní zaměstnanci firmy.

  Opravdu bezpečná a stabilní infrastruktura není o nějakých doměnkách, ale mnohem více o systému celé firmy. Pokud by někdo měl zájem vidět, co jsou skutečné problémy, doporučuji si spíše přečíst "Site reliability book" od inženýrů z Google, člověk najednou zjistí, že je důležitější mít vypracované kvalitní interní procesy, než přelešťovat větráky v datovém centru.

  Nechci klukům z CZ.NIC brát iluze o ceně provozování vlastní serverovny, ale svůj čas. náklady na své pracovní místo, provize jednou za x let personálce, účetní, automat na kafe atd. atd. asi nezapočítavali do ceny provozování vlastního datového sálu, pak by jim pravděpodobně nevyšlo, že ušetří.

  Osobně bych se nepřikláněl k tomu řešit interně datový sál. Radši bych zaplatil někoho, kdo to na denno denní bázi dělá, má vypilované interní procesy a zaměstnance, kteří mají zkušenosti, než to svěřit dvěma klukům "od nás z firmy".

  Ale toď můj osobní názor.