Hlavní navigace

Názor k článku Teplo ze serverů může ohřívat vodu, ukazuje poskytovatel Spoje.net od Harvie .cz - Nejdříve je potřeba pochopit, že datacentrum potřebuje chlazení....

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 10. 2019 15:33

  Harvie .cz

  Nejdříve je potřeba pochopit, že datacentrum potřebuje chlazení. Tedy klimatizaci, která má na vstupu okruh s chlazeným vzduchem, přes okruh s chladícím médiem z něj (podobně jako lednička) odčerpá teplo a chladící médium následně chladí venkovním vzduchem (který se tak ohřívá a vypouští ven z budovy).

  Takové chladící zařízení není nijak děsivě efektivní a tak se venkovní vzduch ohřívá nejen teplem chlazených serverů, ale z velké části i teplem, které klimatizace sama vyrobí. (stejně když necháte doma otevřenou ledničku, tak jste z ní efektivně udělali "přímotop", který vám bude v místnosti topit.)

  Vypouštíme tedy teplo z datacentra zbytečně ven. Pokud se sekundární vzduchové chlazení nahradí vodním okruhem, je možné teplo uložit v nádrži (=boiler) a následně takto předehřátou vodou zásobovat obytné jednotky, které si vodu podle potřeby ještě dohřejí na požadovanou teplotu (na to ale už není potřeba tak velký výkon).

  Takže na většinu vašich otázek lze odpovědět, že tento systém není na pořízení a provoz příliš odlišný od průmyslové klimatizace. Je to velmi podobné zařízení. Jen je tam navíc ta instalatéřina na uchování a distribuci teplé vody. Nemůžete ale ušetřit nasazením nějaké levnější domácí klimatizace, která by v malém datacentru mohla dostačovat a pravděpodobně by byla výrazně levnější. Stejně tak se nasazení nevyplatí u datacenter s malým příkonem, kde si vystačíte s ventilačním chlazením (=jen vzduchotechnika bez klimatizace).