Hlavní navigace

Názor k článku Trápení se souborovým systémem exFAT – chýlí se ke konci? od Vít Šesták - Ono nejde jen o to, jak je těžké...

 • 3. 8. 2019 8:19

  Vít Šesták

  Ono nejde jen o to, jak je těžké implementovat podporu ext4 v daném zařízení. Ostatně Android umí EXT4 a F2FS na kartě. Přesněji, Android umí použít kartu ve dvou režimech:

  a. Portabe storage. Tady se používá (ex)FAT a jsou k tomu praktické i historické důvody. Android byl původně určen pro foťáky, kde zřejmě mezi požadavky patřila i široká podpora mezi OS. Tam je asi celkem OK kartu (ať už fyzicky, nebo jen softwarově) dočasně odpojit ze systému a hodit ji do čtečky nebo USB mass storage. Ale on by tu EXT4 nefungoval moc dobře ani na Linuxu – na přenosných médiích přece nechceme řešit oprávnění, zvlášť ne oprávnění namapovaná na různá UID.

  b. Adopted storage – šifrované úložiště s EXT4 nebo F2FS. V tomto režimu karta oficiálně funguje jen s původním telefonem (a to jen do master resetu) a oficiálně z něj nedostanete klíč. Případné zpřístupnění obsahu karty počítači řeší protokol MTP. Podpora čtení karty jinde tu prostě nebyla cílem (a návrh nemíří na fotoaparáty…), takže to najednou není problém.

  Technicky by asi nebyl problém udělat Portable storage s EXT4 nebo F2FS, případně různé další hybridy, otázka je, proč to dělat. Adopted storage je modernější chování ke kartě, které vychází z jiných předpokladů. (Ano, asi by se našlo pár uživatelů, kteří by uvítali portable storage s EXT4, ale moc jich nebude… Když bych počítal 1 % ze všech uživatelů Linuxu, jsem na řádově 0.01 % všech uživatelů Androidu.)

  3. 8. 2019, 08:20 editováno autorem komentáře