Staré dobré Trinity
Desktopové prostředí TDE, tedy Trinity Desktop Environment, má za sebou čerstvé vydání nové verze R14.1.13. Její číslování je podstatně vyšší než u KDE 3.5, na který projekt navazuje, ale stále jde o prostředí, které vypadá jako před 20 či více lety, používá se jako před 20 či více lety a celkově představuje bezpečný klidný přístav bez velkých vln.
Přesto tvůrci posouvají jeho možnosti, ostatně na novinky se za chvíli podíváme a současně, stejně jako před čtyřmi lety se krátce podělím o dojmy z běžného používání tohoto prostředí, tentokrát na šestijádru AMD generace Zen2 v kombinaci s 8 let starou GeForce.
K mému vlastního překvapení musím vyjmenovat tato hlavní pozitiva:
- TDE je velmi svižné, zhruba jako LXQt (jen se malinko déle spouští než současné lehké desktopy).
- Desktop se dobře používá na displejích s nižším rozlišením (zkoušel jsem a pár dní používal i 1024×768).
- Nic zásadně nezlobí, nakonfigurovat pár drobností dle osobních preferencí trvá pár minut (a je to a) přehlednější než v současné Plasmě a za b) vůbec možné oproti současnému GNOME).
… ale také jistá negativa …
- Stále delší doba spouštění (pocitově srovnatelně či o trochu více než KDE 6).
- Zastaralé výchozí nabídky (z nichž ta méně nepříjemná je Kickoff).
- Ve výchozím stavu uzmuté klávesové zkratky Ctrl+Tab / Ctrl+Shift+Tab (nepříjemné ve Firefoxu).
- Klávesa Start nespustí menu, musí se použít Alt+F1, ani nejde samostatně přiřadit (jedině kombinace Start+něco).
- Chybí rozumně nastavené / výchozí dlaždicování oken klávesnicí (Ctrl+šipky, Ctrl+PgUp apod.).
Novinky verze TDE R14.1.13
Nejvýznamnější novinkou tohoto vydání TDE jistě je částečná implementace API XDG Desktop Portal ( xdg-desktop-portal-tde
). Podrobnosti shrnuje Git projektu. V tuto chvíli tvůrci implementují informace o účtech (user ID, celé jméno, ikona), e-mail (požadavek zaslání e-mailu skrze systémového klienta) a dialog výběru souboru (FileChooser).
Zvažuje se implementace dalších věcí jako dialog přístupu, výběr aplikace („Otevřeít s…“), schránka, notifikace, tiskové požadavky, screenshotovátko, integrace zabezpečení s TDEWallet či uživatelská změna pozadí plochy – nechme se překvapit, jak budou práce na XDE Desktop Portal API v rámci TDE pokračovat.
V rámci Ovládacího centra (TDE Control Center) přibylo nastavení touchpadu. Dále zde najdeme nové téma Mallory Twin, podporu pro dlaždicování oken v kontextové nabídce, TQt port čtečky knih FBReader, téma pro Konsoli zvané Solarized, podporu zpět/vpřed tlačítek na myších v řadě aplikací, Python 3.13, TQt pro UniversalIndentGUI, podporu SFTP spojení s knetattach
, khotkeys
běžící jako modul kded
, opět fungující ksirc
a různá vylepšení a opravy TQt3 a řady aplikací.
TDE na prahu roku 2025
TDE má samozřejmě mnohé své výchozí aplikace. Ale já kupříkladu nikdy nebyl schopen používat MPlayer s GUI nástavbami, takže i zde používám holé MPV. Webový prohlížeč Konqueror z TDE je v podstatě nepoužitelný, i Root v něm vypadá hrozně, Youtube je víceméně nefunkční, ale koho to s Firefoxem či Chromiem trápí. Nevím, jaký je záměr tvůrců, ale TDE jako „velký desktop“ už nedává smysl, ale jako rozhraní a spouštěč pro aktivně vyvíjené aplikace slouží výtečně (což je možná ten záměr, soustředit omezené síly tam, kde mají efekt, což udržování stařičkého Konqueroru opravdu nemá).
Ono používání TDE jako spouštěče pro osvědčené výchozí aplikace open-source světa, to je asi hlavní pointa, která však stojí na některých výchozích podmínkách, z nichž jednou je běh na X.Org místo Waylandu a další smíření se se specifiky desktopu, který „záměrně zaspal dobu (a je na to hrdý)“.
Ty podstatné věci, které by mohly být ve schopnostech vývojářů, jsou tyto (již zazněly v přehledu):
- výchozí nabídka TDE je značně zastaralá, neumí dobře vyhledávání (i pak nutí proklikat se v menu k jen zvýrazněnými položkami).
- pro vyvolání menu nefunguje „Start“.
- ve Firefoxu nefunguje Ctrl+Tab / Ctrl+Shift+Tab (to je v TDE výchozí zkratou pro přepínání ploch, i když používáte jen jednu plochu).
- Když so člověk v té zářící bílé Konsoli nastaví obvyklý vzhled světlého písma na černém pozadí a po znovu-spuštění má zase „vypálené sítnice“, protože za těch 20 let zapomněl, že u KDE3 Konsole je potřeba ještě ručně uložit nastavení.
- Chybí výchozí nastavení schopné pozicovat okna. vlevo/vpravo/nahoru/maximalizovat/apod. klávesovými zkratkami.
- Určitě jsem na něco zapomněl.
Osobně mi chybí i nějaká vlastní integrace čehokoli typu redshift – vím, že to je řešitelné alternativními cestami, ale „obtěžuje mě to“ podobně jako v LXDE. Nestěžuji si, jen konstatuji.
Nepřekvapivě spolehlivý desktop
TDE R14.1.13 ve stylu Windows XP, ale s aplikací Mission Center à la Windows 10 a PCManFMQt z projektu LXQt
Osobně si tedy po čtyřech letech odnáším dva hlavní poznatky. Ten první není univerzální, týká se čistě Mageiy: na rozdíl od doby před 4 lety nyní TDE používám jako svůj primární desktop a jsem s ním spokojen, což mě ještě teď poměrně překvapuje. Autoři se dobře postarali o to, že TDE na tak obskurní distribuci, jakou Mageia je, funguje správně.
Jako druhé mě velmi překvapilo, jak dobře se, na rozdíl od všech těch KDE 6, GNOME 47 či LXQt (čest všem jejím kvalitám a snahám) s tímto TDE dobře pracuje i v rozlišeních typu 1280×1024 či 1024×768. Vím, může v tom být jakási nostalgická vzpomínka, ale dialogy, kterým je v 1024×768 na moderních desktopech hodně těsno, jsou s TDE jako ryba ve vodě. To vše píšu jako uživatel, který KDE 3.5 nikdy moc nepoužíval (už tehdy jsem spíše používal GNOME, případně ještě před přechodem na Linux klasická Windows XP).
(Autorem obrázků je David Ježek.)