Hlavní navigace

Ubuntu 20.04 má nové jádro, HarmonyOS vyšel ve třetí generaci

8. 8. 2022
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Ubuntu
Ubuntu 20.04 LTS dostalo při poslední aktualizaci stejné linuxové jádro jako Ubuntu 22.04 LTS. Firma Huawei představila třetí generaci svého částečně otevřeného operačního systému HarmonyOS.

Ubuntu 20.04 má nové jádro

Společnost Canonical nedávno vydala aktualizace pro operační systémy s dlouhodobou podporou. Jednalo se hlavně o opravy zranitelností pro Ubuntu 20.04 LTS (Focal Fossa) a Ubuntu 22.04 LTS (Jammy Jellyfish).

Zajímavou součástí této aktualizace je to, že při ní oba tyto systémy dostaly linuxové jádro ve verzi 5.15 LTS. Ubuntu 20.04.4 LTS od svého vydání v únoru tohoto roku běželo na jádře Linux 5.13. Díky přechodu na nové jádro se tak Focal Fossa dostane k novým funkcím, jako je například integrovaná podpora pro čtení a zápis na oddíly se souborovým systémem NTFS.

Ubuntu 20.04Ubuntu 20.04

HarmonyOS 3

HarmonyOS je mikrojádrový operační systém vyvíjený dceřinou společností firmy Huawei, který obsahuje z části uzavřený a z části otevřený zdrojový kód. Tento na Linuxu postavený operační systém má sloužit jako náhrada Androidu na všech zařízeních firmy Huawei.

Nedávno byla představena třetí generace tohoto systému běžícího na více než 300 milionech zařízení. Mezi hlavní novinky patří vylepšená komunikace mezi zařízeními, lepší synchronizace, posílená bezpečnost a podpora chytré domácnosti. Aktualizace na nejnovější verzi je zatím dostupná pouze v Číně, do světa by se ale měla dostat díky tabletu MatePad Pro 11, který ji jako první bude mít už od výroby.

HarmonyOS 3 logoHarmonyOS 3

Fedora 37 a oficiální podpora Raspberry Pi 4

Podpora Raspberry Pi ve Fedoře není žádná novinka. Tuto linuxovou distribuci bylo možné na zařízeních Raspberry Pi provozovat, nicméně některé funkce jako například akcelerovaná grafika nebyly podporovány. S nadcházejícím vydáním Fedora Linux 37 by podpora Raspberry Pi 4 měla získat oficiální status.

Akcelerovaná grafika bude zajištěna díky ovladačům pro grafický adaptér Broadcom. Kromě toho budou k dispozici i ovladače pro kabelové síťové připojení k modelům Raspberry Pi 4 Model B a Raspberry Pi CM4 a podpora Wi-Fi na Raspberry Pi 400. Lepší podpory se dočkají i starší zařízení z rodiny Raspberry Pi.

Raspberry Pi 4

Pinecil V2

Společnost PINE64 před dvěma lety uvedla na trh Pinecil, přenosnou chytrou páječku. Nyní představila její vylepšenou verzi Pinecil V2. Nejedná se o žádnou revoluční změnu, vývojáři se vydali raději cestou evoluce. Nový model má stejný design a stejný vstup a výstup přes USB-C jako jeho předchůdce.

cybersecurity22

Druhý model má ale oproti tomu prvnímu nový procesor, který umožňuje snížení spotřeby energie u Bluetooth, dále vyšší vstupní napětí, podporu pro USB-PD EPR (28V), a podporu pro měření odporu hrotu.

Pinecil V2Pinecil V2

Nově vydáno

Tým kolem Linux Mint oznámil vydání verze 21 jejich distribuce postavené na Ubuntu s kódovým jménem „Vanessa“. Na Debianu postavená distribuce pro systémové administrátory SysLinuxOS oznámila vydání verze 2022–07–26. Nezávislá distribuce pro úložné systémy OviOS Linux vyšla ve verzi 20220729. Miniaturní distribuce 4MLinux je k dispozici ve verzi 40.0.

Linux Mint 21 "Vanessa"Linux Mint 21 „Vanessa“

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.