Hlavní navigace

Ubuntu bude mít nový font, Slackware oslavil 30. narozeniny

25. 7. 2023
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Ubuntu 23.10 jako výchozí font nasadí Noto místo stávajícího DejaVu. Dusk OS je svobodný operační systém, který počítá s kolapsem civilizace. Po 30 letech aktivity zůstává Slackware nejstarší stále fungující linuxovou distribucí.

Ubuntu 23.10 bude mít nový font

Vývojáři Ubuntu plánují významnou typografickou změnu v nadcházejícím vydání Ubuntu 23.10 s kódovým označením „Mantic Minotaur“. S cílem zlepšit kvalitu a (mírně) snížit počet písem, která standardní instalace Ubuntu obsahuje, je plánováno výchozí použití balíčku písem Noto.

Tento balíček obsahuje písma bezpatková (sans-serif) i patková (serif), která pokrývají širokou škálu písem. V současných verzích Ubuntu je předinstalovaný balíček písem DejaVu. V současné době Noto jako výchozí už používají jiné linuxové distribuce mezi něž patří například Fedora nebo Debian.

Noto fontyNoto fonty

Postapokalyptický systém Dusk OS

Dusk OS je 32bitový operační systém, který vychází z Collapse OS. Jeho hlavním účelem je být maximálně užitečný během první fáze civilizačního kolapsu, tedy v době, kdy již nemůžeme vyrábět moderní počítače, ale stále bude k dispozici mnoho moderních počítačů.

Velký důraz klade na jednoduchost a nenáročnost, protože počítá s omezenými zdroji. Systém se tedy ovládá přes textové rozhraní a poskytuje kompilátor programovacího jazyka C.

Dusk OSDusk OS

Slackware Linux oslavil kulatiny

Po 30 letech aktivity zůstává Slackware nejstarší stále fungující linuxovou distribucí na světě. V pátek 16. července 1993 Patrick Volkerding oznámil Slackware Linux 1.00 jako první stabilní verzi samostatně vyvíjené linuxové distribuce, která se do počítače instalovala pomocí zaváděcí diskety.

První stabilní verze Slackware Linuxu byla z velké části založena na Softlanding Linux System (SLS), jedné z prvních linuxových distribucí uvedených na trh již v roce 1992. Poslední verze Slackware Linuxu 15.0 byla oznámena v únoru 2022 a vývoj stále pokračuje.

Slackware 15.0Slackware 15.0

Debian 12.1 opravuje chyby

Byl vydán Debian 12.1, první opravná verze Debianu 12 s kódovým označením „Bookworm“. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Konkrétně toto vydání přináší 89 oprav chyb a 26 bezpečnostních záplat.

cyber23

Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat na nejnovější verzi. Instalační obrazy jsou k dispozici pro architektury amd64, i386, ppc64el, s390×, mips64el, mipsel, MIPS, Armel, ARMhf, a arm64.

Debian 12Debian 12

Nově vydáno

Tým Void oznámil nové vydání jejich průběžně aktualizované distribuce s číslem 20230628. Vyšel pfSense 2.7.0, nové vydání svobodného operačního systému vycházejícího z FreeBSD. Na Ubuntu postavená distribuce Linux Mint vyšla ve verzi 21.2. Na Linuxu založená platforma Raspberry Slideshow pro přehrávání videí a obrázků na Raspberry Pi je k dispozici ve verzi 16.0.

Void 20230628Void 20230628

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.