Hlavní navigace

Ubuntu je na začátku nové cesty, Canonical letos na burzu nepůjde

Autor: OMGUbuntu!
David Ježek

Ubuntu dostane ve verzi 18.10 několik novinek do výbavy. Ač jde spíše o evoluci (revoluce proběhla před rokem), i tak je zajímavé se na věci podívat v širším kontextu. Canonical totiž zřejmě na Gnome přešel včas.

Doba čtení: 5 minut

Jaké mohlo Ubuntu 18.10 být

Podnadpis této části by mohl znít „optikou let dávno minulých“. Připomeňme si totiž, že Ubuntu ještě před pár lety vidělo prakticky jedinou budoucí cestu, a to vlastní desktop Unity 8 a vlastní grafický server Mir. Tomu bylo ve vizích Marka Shuttlewortha a jeho kolegů podřízeno nejspíš vše, ostatně je tomu zhruba pět a půl roku od chvíle, kdy Canonical oznámil velkolepý crowdfundingový projekt Ubuntu Phone.

Kdyby vše vyšlo, kdyby byl projekt vlastního telefonu realizován a podařilo se nejen dotáhnout Unity 8, ale zejména grafického serveru Mir, mohlo být vše jinak. Jenže aby těch kdyby nebylo málo, dodejme si ještě jedno: kdyby bývali výrobci GPU (myšleno Intel a Nvidia) projekt Mir nezazdili. To byla jedna z hlavních věcí, která jej zarazila v rozletu.

Jenže to nevyšlo, Unity 8 a velký/desktopový Mir pod křídly Canonicalu jsou minulostí, firma si zvolila logickou cestu využívání projektů, které používají i (téměř) všichni ostatní

Co vše Ubuntu 18.10 chystá

Před dvěma týdny jsme přinesli přehled v té době známých informací o tom, co Ubuntu 18.10 nabídne. Dnes si jej trochu upřesněme.

Ano, dojde na nové téma desktopu, kterému se říká „Communitheme“. Toto téma vytvořila komunita a velmi dobře ilustruje současnou situaci a firemní strategii Canonicalu. Je to projekt, který může Ubuntu nasadit, aniž by to stálo – řekněme – několik měsíců práce několika vývojářů, designérů a dalších lidí. Canonical musí držet náklady daleko více na uzdě než před 10 lety, kdy rozesílal hromady instalačních CD každému, kdo si napsal a pořádaly se velké summity (jako třeba ten pražský).

Nové téma nevypadá na screeshotech vůbec špatně, počkejme ale na reálnou implementaci verze, která v říjnu s Ubuntu 18.10 přijde. Redesign desktopu v ní mimochodem potkal nejen samotný desktop, ale i přihlašovací obrazovku, samotná témata GTK3 a GNOME Shellu či sadu ikon Suru.

Ano, objeví se integrace podpory pro komunikaci s androidími zařízeními. A je to výborné, přesně toto Ubuntu ve srovnání s macOS či Windows 10 chybí. Bez ohledu na aspekty svobody či bezpečnosti je pro mnohé uživatele nepohodlné neustále přecházet mezi počítačem a telefonem u počítače jen proto, že telefon „pípl“ a není jiná možnost než se na notifikaci podívat na něm.

Ubuntu 18.10 - podpora Androidu
Autor: OMGUbuntu!

Ubuntu 18.10 – podpora Androidu

V pozadí má dle dostupných informací opravdu tepat GNOME 3.30. Bereme na vědomí, není to tak důležité jako všechny jemné nuance modifikací, které Canonical oproti čistému GNOME (volně řekněme: oproti Fedoře) provede.

Rychlejší start snapů je k vidění mimo jiné s informací o snap podobě prohlížeče Chromium, což dává smysl. Chromium není zrovna lehoučký rychle startující projekt, a pokud jeho přesun do snapu povede k dalším optimalizacím tohoto systému aplikací, je to ku prospěchu věci. Nicméně snap je jedna z těch věcí, za kterou stojí Canonical, takže ji prozatím beru jako výjimku z výše uvedeného pravidla o tom, že Canonical nyní raději volí jinde vzniklé nástroje, které si upraví k obrazu svému. Předpokládejme, že vědí, proč tak činí.

Od minulého článku se objevuje informace o tom, že jádro bude ve verzi 5.0. Dříve uváděná 4.18, resp. 4.19 se s tím nemusí vylučovat, záleží na Linusovi, kdy číslování změní. Thunderbolt upřesněme, že bude podporován včetně verze 3, kterou Intel před časem konečně uvolnil natolik, že může dávat smysl její podpora i na platformě PC.

Vylepšena budou též zvuková nastavení, podpora vícemonitorového nastavení v GDM či výkon při přehrávání videa.

Budoucnost

Canonical to vlastně dělá dobře, podobě jako herní studio Bethesda. To je známé tím, že vydává vlastně nehotové hry plné chyb. Ale nechává u nich zcela otevřené možnosti úprav, takže když máte možnost srovnat oficiální verzi hry Skyrim a verzi s řekněme desítkami modů špičkové kvality, pochopíte. To, na co by Bethesda musela vyhradit desítky drahých vývojářů na několik let, stvoří komunita sama, zadarmo a mnohdy v ještě lepší kvalitě a rozsahu.

Ubuntu potřebovalo nějaký podobný svěží duch. Ač osobně obdivuji lidi jako Mark Shuttleworth a jejich schopnost setrvat v dané roli po mnoho let, po určité době prostě přijde moment, kdy by zakladatelé měli povolit otěže jiným. A to Mark činí a současné Ubuntu je důkazem toho, že si je plně vědom, že počáteční, nyní již trochu vyhořelý „tah na branku“ první generace lidí z Canonicalu potřebuje něčím doplnit a věci nějak přehodnotit. Možná je Wayland a GNOME jen přechodné období, možná ne. Ale hlavně že se věci hýbou a malé projekty zvenku mají cestu do výchozí verze Ubuntu.

Ubuntu 18.04 LTS představovalo ve své podstatě významnější milník. Kromě návratu ke GNOME zde byla v mnoha případech již dobře použitelná podpora Waylandu. Sice to ještě u LTS nestačilo na výchozí aktivaci a mnozí by jistě dodali, že Fedora je dál, ale Canonical dokázal v relativně krátké době překopat Ubuntu z X.Org/Unity7 a příprav na Mir/Unity8 na cestu Waylandu a GNOME.

Na jednu stranu je to zvláštní, jelikož vývojáři Canonicalu prostě nesedí v kanceláři v Brně s lidmi z Red Hatu, takže logicky musejí být aspoň o krok dál, ale tohle si může Canonical dovolit: Red Hat desktopy zas tolik nezajímají a Canonical si jistě nedělá iluze, že by vytlačil Red Hat ze serverových a cloudových pozic, ze spolupráce s Microsoftem v rámci Azure a spousty dalších sfér, kde je Red Hat už léta dobře usazen.

Na druhou stranu to (a už se asi opakuji), je jediné rozumné východisko v situaci, kdy peněženka Marka Shuttlewortha je oproti dobám jeho návratu z orbity Země už napůl prázdná a na další idealistické experimenty není čas. Sice to znamená pro linuxový svět do určité míry unifikaci nad „neklasickými prvky“ jako systemd, Wayland, GTK, ale taková je zkrátka daň.

MIF18_Michálek

Mark Shuttleworth také před několika dny uvedl, že Canonical letos na burzu nepůjde, žádné IPO na spadnutí není. To naznačuje, že situace není krizová a přechod ke GNOME/Waylandu byl spuštěn včas.

(Zdroj: OMG Ubuntu)

Našli jste v článku chybu?