Hlavní navigace

Ubuntu Touch OTA-25 je poslední na Ubuntu 16.04, jediný kandidát na šéfa Debianu

27. 3. 2023
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: UBports
Na vedoucího projektu Debian kandiduje poprvé v historii pouze jediný člověk. Vydání operačního systému Ubuntu Touch OTA-25 je poslední postavené na Ubuntu 16.04. Linuxová distribuce Tails 5.11 snižuje nároky na paměť použitím modulu zRam.

Jediný kandidát na vedoucí Debianu

Debian je nejen jedna z nejstarších linuxových distribucí, ale taky jedna z největších. Na projektu Debian se podílí více než tisícovka vývojářů, kteří se starají o několik větví, portování a údržbu této distribuce. Kromě toho mají na starosti správu tisíců softwarových balíčků, které běží na tuctu podporovaných architektur procesoru.

Celému týmu pak velí každoročně volený lídr, který zajišťuje koordinaci jednotlivých skupin pracujících na projektu. Letos čelí tato početná organizace zvláštní situaci, kdy na vedoucího celého projektu kandiduje pouze jediný člověk, a tím je jihoafrický vývojář Jonathan Carter. Nutno dodat, že je současným vedoucím projektu a kandiduje už počtvrté v řadě.

Logo Debianu

Ubuntu Touch OTA-25 je poslední postavené na Ubuntu 16.04

Tento týden byla vydána nová verze operačního systému pro chytré telefony a tablety Ubuntu Touch OTA-25. Ta by měla být úplně poslední postavená na Ubuntu 16.04 (Xenial Xerus). Vývojáři totiž poslední rok tvrdě pracovali na tom, aby se základem pro jejich operační systém stalo Ubuntu 20.04 LTS (Focal Fossa).

V tomto vydání se tak zatím setkáme jen s aktualizacemi softwaru včetně QtWebEngine 5.15.12, opravami chyb, vyčištěním kódu a novými tématy vzhledu.

Ubuntu Touch

Tails 5.11 s nižším nárokem na paměť

Tails (The Amnestic Incognito Live System) je živá linuxová distribuce založená na Debianu, která se snaží svým uživatelům poskytnout maximální bezpečnost a anonymitu. Jeho nejnovější vydání s číslem 5.11 nově využívá modul linuxového jádra zRam, jehož využití by mělo přispět k vyššímu výkonu hlavně na zařízeních s menší RAM pamětí.

Mezi další novinky tohoto vydání patří webový prohlížeč Tor Browser 12.0.4,  poštovní klient Mozilla Thunderbird 102.9.0 nebo přidání nástroje Screencast pro nahrávání dění na obrazovce.

Tails 5.11Tails 5.11

Mini PC Meerkat s Intel Core i7 –1260P

Meerkat je linuxový miniaturní osobní počítač od společnosti System76, který podporuje až 64GB RAM, dva úložné disky s celkovou kapacitou až 16TB a mobilní procesory Intel Core i7. Až doposud si zákazníci mohli vybrat mezi procesory 10. a 11. generace, nyní byla tato nabídka rozšířena i o procesory 12. generace.

Cloud23

Nově jsou tak v nabídce desetijádrový Intel Core i3–1220P s frekvencí 4.4 GHz, dvanáctijádrový Intel Core i5–1240P s frekvencí 4.4 GHz a dvanáctijádrový Intel Core i7–1260P s frekvencí 4.7 GHz.

MeerkatMeerkat

Nově vydáno

Na Debianu postavená distribuce se sadou forenzních nástrojů Kali Linux vyšla ve verzi 2023.1. XeroLinux, na Archi postavená distribuce s prostředím KDE Plasma, je k dispozici ve verzi 2023.03. Vyšla poslední aktualizace s číslem 4.1.2 pro linuxovou distribuci zaměřenou na bezpečnost Qubes OS. François Dupoux oznámil vydání SystemRescue 10.00, nové verze na Arch Linuxu postavené záchranné distribuce.

Kali Linux 2023.1Kali Linux 2023.1

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.