Hlavní navigace

Názor k článku Úsvit hackerů: Marian Rejewski a Enigma od Petr Krčmář - Tak jsme to s autorem probrali, odcituji část...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 2. 2013 20:47

  Petr Krčmář

  Tak jsme to s autorem probrali, odcituji část jeho reakce:

  „Knihu pochopitelně mám, občas s v ní dohledávám k některým věcem souvislosti - proto jí uvádím jako zdroj. Nicméně žádnou pasáž jsem doslovně nepřebíral... Podoba je asi i v pasáži o předání dokumentů o Enigmě ve Francii, ale to je pasáž, která je v různých zdrojích velmi podobná, protože to stěží jde napsat jinak.

  Co se problematiky a obsahu článků týče, tam samozřejmě překryv je. Ale tomu se prostě nelze vyhnout - dokonce i věci z minulých dílů kde jsem se do Singha ani nepodíval tam určitě jsou, prostě proto že Singh to celé zpracoval detailně, v mnoha věcech jde víc do hloubky.“

  A já mu věřím. Že používá knihu jako zdroj je v pořádku. Někde ty informace získávat musí, jinak by si je musel vymýšlet nebo psát o něčem, co zažil (Když jsem potkal Edisona, byl to mladý milý kluk a hned jsme se skamarádili.).

  Plagiátorství by samozřejmě byl průšvih jako mraky, ale Lukáš Erben není žádný blázen. Byl například šéfredaktorem Business Worldu, takže by si opisovat nedovolil.

  Taky jsem byl několikrát (anonymem v diskusi) obviněn z plagiátorství, ale nikdy jsem nic neopsal. Je to snadné: když píšete o novém Firefoxu 19, bude to velmi podobné všem článkům o Firefoxu 19 a vůbec nemusíte opisovat. Jednoduše píšete o stejné věci, takže se články těžko budou diametrálně lišit.

  Tím bych to uzavřel, dokud někdo nesnese jasné důkazy o plagiátorství. To jest: tento odstavec (cituji...) je na straně X. té a té knihy. Do té doby to bude jen anonymní pindání v diskusi.