Hlavní navigace

Názor k článku Utopte servery v oleji, ušetříte a vyhřejete městský bazén od xmikus01 - Zvažovali jste také dvoufázové ponorné chlazení (two-phase immersion...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 6. 2016 18:48

  xmikus01 (neregistrovaný) ---.faster.cz

  Zvažovali jste také dvoufázové ponorné chlazení (two-phase immersion cooling) serverů pomocí kapalin 3M Novec (např. Novec 7000, Novec 7100, Novec 649, Novec 1230 - používá se též jako inertní hasivo)?

  Velikou výhodou je, že díky varu kapaliny s velkým měrným skupenským teplem za poměrně nízké teploty není potřeba řešit promíchání kapaliny a že servery zůstávají po vytažení čisté (kapaliny 3M Novec se používají i na odpařovací čištění elektroniky a optiky). Velkou nevýhodou je cena kapaliny a nutnost mít servery v hermeticky uzavřeném boxu (není nezbytné, jelikož kapaliny 3M Novec jsou poměrně neškodné k životnímu prostředí, ale vzhledem k ceně kapaliny hlavně ekonomicky nutné), což komplikuje případný servis komponent.

  U tuto technologii se zajímám spíše teoreticky a nemám s ní žádné praktické zkušenosti a přiznám se, že ani neznám alespoň orientační ceny kapaliny (podle diskuzí na internetu je ale cena hodně vysoká). Zkušenosti firem jako Allied Control na poměrně velkých projektech ukazují, že to taky jeden z možných způsobů chlazení serverů, který umožňuje dosáhnout velice nízké PUE při velké energetické a výkonnostní hustotě.

  Zajímal by mne váš názor na tuto technologii a případné srovnání s přístupem firmy WEDOS.