Hlavní navigace

Názor k článku Úvaha: Výkon dnešních počítačů od Pavel Čejka - To nemusí být vždy úplně pravda. Záleží pouze...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 12. 2002 1:01

  Pavel Čejka (neregistrovaný)

  To nemusí být vždy úplně pravda. Záleží pouze na Power managementu .... fuj, raději správě spotřeby. Starou 486 nenastavíte, resp. snížení spotřeby se projevuje jen velmi minimálně. Zatímco novější stroje lze konfigurovat poněkud lépe. Přesněji, snížím-li frekvenci CPU dosáhnu nižší spotřeby a přesto mi zůstane vyšší výkon než u některých pomalejších sestav.

  Ještě jinak. U CPU s novější technologií výroby - menší tranzistory, lze určitě dosáhnout nižší spotřeby s vyšším výkonem než u starších CPU (potažmo desek, HDD a pod.).

  Mám několik 5 1/4" mechanik a 5 1/4" HDD 40MB, jejichž odběr je bez problémů srovnatelný s nejnovějšími disky např. od Seagate 40GB 7200ot. Taková starší 5 1/4" mechanika si z 5V vezme 1A a z 12V 0,5A úplně v pohodě, myslíte, že CDROM, nebo nový HDD odebírá výrazně víc? A výkon je trochu úplně jinde.

  CPU 486 100MHz se sice nezahřívá tolik jako Celeron Tualatin (té 486ce stačí méně výkonný chladič), ale když toho Tualatina z 1,3GHz podtaktujete na 858MHz (FSP 66MHz) a mírně snížíte napájecí napětí, vystačíte skoro s pasivním chladičem, nebo jen pomalu běžícím ventilátorem, čímž se té 486ce v množství vyzářeného tepla solidně přiblížíte. A výkonově jste pořád nesrovnatelně daleko.

  Stejně tak RAM se bude trochu méně zahřívat poběží-li na nižší frekvenci než je maximum.