Hlavní navigace

Názor k článku Úvaha: Výkon dnešních počítačů od Pavel Čejka - Se spožděním, ale přesto musím odpovědět. Mám vyzkoušeno, že...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 1. 2003 0:28

  Pavel Čejka (neregistrovaný)

  Se spožděním, ale přesto musím odpovědět.

  Mám vyzkoušeno, že se některé procesory hřejou méně než jiné typy. Úmyslně nemluvím o frekvenci, protože plečky jako Cyrix (cca okolo 100MHz až 166Mhz ?) se zahřívaly často víc než mnohokrát rychlejší z té doby i z dob pozdějších. A u nich podtaktování opravdu nepomůže. Nepomůže ani u Duronů, které jsou schopné shořet a viděl jsem i odtavený chip.

  Zatímco 500MHZ následník Cyrixe bylo možné uchladit pasivním chladičem - osobně vyzkoušeno. Fakt, že výkon stál za houby, nicméně byl rychlejší než 100MHz Cyrix, který byste tímto způsobem neuchladili. Stejně tak jakékoliv MMX Pentium (166, 200 a 233MHz) lze chladit pasivně, bez problémů i po mnoho let provozu.

  Vzpoměňte si jak velké chladiče (a často s více než jedním ventilátorem) byly potřeba na Pentia II. A co se používalo na Coppermine Celeronech ? Chladič nejméně poloviční. Včetně těch co dodával výrobce.

  Na GeForce 2 a 4 a já nevím co ještě se používají chladiče s ventilátorem (i když třeba PINE vyrábělo 2 MX 400 64MB s pasivním chlazením). Matrox na kartu mnohem výkonnější - Parhelium se tuším jmenuje - používá chladič pasivní.

  Takže: Není pravda, že se zvyšujícím se výkonem se nutně zvyšuje množství vyzářeného tepla. Zásadní vliv má i použitá technologie výroby CPU. Byla by to pravda, pouze pokud by technologie všech chipů byla pořád stejná. Což naštěstí není.

  A to platí o všech chipech v počítačích.

  Také platí, že množství vyzářeného tepla lze snížit podtaktováním, ale zapomněl jsem dodat. Ne u všech typů chipů. Některé (většinou ty hodně levné) jsou proste sr**y a temi zustanou at delate co delate.

  BTW: Chcete-li nepříliš starý a málo se zahřívající CPU, doporučuju Intel Tualatin (kterýkoliv). Je to vlastně starý Celeron s větší (256kB) cache a vyrobený technologií 0,13um jako Pentia 4. Podtaktovaný Celeron Tualatin má 1/ menší spotřebu 2/ hřeje se tak málo, že stačí pasivní chlazení 3/ pořád bude dost výkonný, aby zvládl i databázový server pro střední firmu.