Hlavní navigace

Názor k článku Už i v Africe docházejí IPv4 adresy od Z - Vašeho nejčernějšího scénáře bych se nebál. Nevyjde to...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 31. 3. 2017 11:55

  Z (neregistrovaný) ---.sattnet.cz

  Vašeho nejčernějšího scénáře bych se nebál. Nevyjde to tak strašně, jak by se mohlo zdát, jen je potřeba napsat implementaci BGP efektivněji.
  Když si to jen tak od boku spočítám: velikost /32 rozsahu je 2^32. To znamená, že by si páteřní router musel držet 2^32 záznamů. Počítám, že by mu ke každému stačilo držet si čtyři bajty informace (nepředpokládám, že by to v páteři forwardovalo na více než 256^2 serverů, a řekl bych, že si BGP vystačí s dvěma bajty na uložení zbytku informací (počet hopů a třeba ještě něco dalšího).
  2^32 * 4 bajty = 1024*1024*1024*4*4 = 16GB. Neboli i na vyřešení nejhoršího scénáře stačí routeru přikoupit 16GB RAM v rámci kterých bude server schopen určit, kam packet forwardovat na jeden dotaz do paměti. (protože přirozeně nebude těch 2^32 záznamů procházet sekvenčně, ale přímým skokem na správné místo v paměti.)
  To mi nepřipadá tak hrozné. Po síti se ta data podle mě moc tahat nebudou, protože ty IP adresy se nepřesunují tak rychle, první start proběhne jen jedinkrát. Potom už se celá směrovací tabulka dá cacheovat na disk... Navíc mezi BGP routery jsou celkem slušné linky, takže ani přelít pár giga dat není oproti dřívější době problém atd.