Hlavní navigace

Názor k článku Už i v Africe docházejí IPv4 adresy od Petr M - Právě že pokud má konektivitu přes několik linek,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 31. 3. 2017 13:06

  Petr M (neregistrovaný) ---.145.broadband16.iol.cz

  Právě že pokud má konektivitu přes několik linek, potřebuje pro každou cílovou síť vědět, kam to směrovat. Tzn. mít přehled, kterou lajnou to jede nejrychlej a v reálným čase rozhodovat.

  Pokud teď routuju řekněme na 200.200.150.100, vím, že platí pravidla pro 200.200/16. Před deseti minutama se někdo spojil s 200.200.150.37 a nejlíp to valí po lince #4. Můžu rovnou předat.

  Když to víc fragmentuju a IPčka budou náhodně po světě, tak zjistím, že 200.200.150.100 nemá definovaný pravidlo a hledám znovu celou cestu, protože tuhle síť tenhle týden ještě nikdo nekontaktoval... Latence jak kráva a eviduju 4000M záznamů.

  A ono to není o tom, že se udělá statická tabulka s číslem portu, kam to přehodit. Na úrovni BGP existují záložní trasy, každý záznam má čítač pro timeout (a ono každu ms dekrementovat čítač pro 4mld nebo 65k sítí je trochu rozdíl).

  A dokážeš si představit ten režijní traffic, co se povalí páteří, aby si všichni očuchali trasy? Brrr


  Ty firmy to mají rozdělený na A.B.C.D, kde to A je přidělený prefix, B je kód oblasti C je oddělení, D je konkrétní stroj (čísla nemusí mít 8b). Uvnitř se routuje transparentně:
  A je naše? Zůstává uvnitř fitrmy, jinak předej ven.
  B je naše? Zůstává na pobočce, jinak to hoď do příslušnýho tunelu na jinou pobočku.
  C je naše? Nedělej nic (je to v LANce), jinak přepošli na router odpovídajícího oddělení.
  D řeší switch.

  Bylo by tak fajn, kdyby tohle šlo i v globálním netu. Mít dlouhou adresu, ke je v prefixu kontinent, země, isp, jeho zákazník, síť zákazníka a konkrétní stroj... Routování jednodušší, než teď a adresa by při tom vyšla na každou krabičku.