Hlavní navigace

Názor k článku Už i v Africe docházejí IPv4 adresy od Filip Jirsák - Veřejná IPv4 adresa je normální pojem, rozumím mu...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 4. 2017 18:14

  Filip Jirsák

  Veřejná IPv4 adresa je normální pojem, rozumím mu dobře, akorát vy jste psal o „přímém“ přístupu, což je něco jiného, než „veřejná IPv4 adresa“. Přímý přístup je váš vynález, nikdy jste nespecifikoval, co přesně tím myslíte. Ale pokud chápu dobře, co tím myslíte, pak to s veřejnou IP adresou moc nesouvisí – i když máte na vnějším rozhraní vašeho routeru privátní IPv4 adresu, může se někdo dostat přímo do vašeho routeru nebo do vaší sítě. A naopak, i když tam budete mít veřejnou IPv4 adresu, neznamená to, že do toho routeru existuje přímý přístup.

  Máš pocit že má každá věřejnou ipv4 adresu
  A to ale přece vůbec nejde. Podstatné je to, že i když máte od ISP přidělenou privátní IPv4 adresu a nepoužijete firewall, vůbec nezáleží na vás, zda do toho routeru existuje či neexistuje přímý přístup. Záleží to na ISP a taky možná na ostatních jeho zákaznících. Když váš ISP na tu vaši privátní adresu nastaví (třeba omylem) NAT 1:1 z nějaké veřejné IP adresy, nebo když to udělá některý z jeho zákazníků, je váš router dostupný přímo z internetu. A můžete dupat nožičkama jak chcete, že přece máte privátní IP adresu, a bude vám tou houby platné.

  umožňuje přímý přístup z internetu (přesně z WWW)
  mohl lézt přímo z WWW
  To určitě. Právě jste se odkopal, že o sítích nevíte vůbec nic. Zjistěte si nejdřív, co znamenají pojmy IP, TCP/IP, HTTP a WWW. Zatím to prostě berte jako fakt, že NAT vás před ničím nechrání. Říkají vám to lidi, kteří – na rozdíl od vás – o sítích alespoň něco málo vědí. Dokud si nenastudujete alespoň úplné základy, nemáte šanci jim oponovat, a je dokonce pravděpodobné, že mnoha argumentům ani nebudete rozumět.