Hlavní navigace

Názor k článku V uzavřeném software přetrvávají chyby i 10 let od D.A. Tiger - "To, že mám k dispozici zdrojové kódy je...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 2. 2011 11:36

  D.A. Tiger

  "To, že mám k dispozici zdrojové kódy je opravdu pro 99% domácích uživatelů k ničemu. Ti se v tom hrabat nebudou, takže by komunita, pokud chce linux více rozšířit mezi domácnosti, měla začít vyzdvihovat opravdu podstatné výhody pro domácí uživatele."

  Tohle je už samo o sobě mystifikace, nebo se jedná o nepochopení výhod které z toho plynou. Výhody z věcí, které máte k dispozici mohou být buď primární, nebo sekundární.

  Primární výhodou je to pro toho, kdo má zájem a možnosti se nějakým způsobem do vývoje zapojit. Mohou buď pomáhat daný projekt vyvíjet, nebo třeba jen analyzovat chybová hlášení, opravovat chyby a bugy, tvořit rozšíření, analyzovat je a stavět na jejich částech vlastní projekty, nebo jej rovnou celý forknout a zrealizovat jej kompletně celý podle vlastních představ. Takových lidí je mezi uživateli opensource (netýká se to jen Linuxu) velká řada, včetně nejrůznějších firem a jiných subjektů.

  Klasický uživatel má z toho sekundární výhody. Projekty mají slušný vývojářský potencionál, takže mnohem flexibilněji a rychleji reaguji na chybová hlášení a nejrůznější změny. Mnohem rychleji také probíhá jeho vývoj samotný. Navíc může takto mít k dispozici několik verzí jednoho projektu, z nichž může vybrat tu variantu, která nejlépe odpovídá jeho představám, atpd...