Hlavní navigace

Názor k článku Vlastimil Klíma: Zcela nový koncept hašovacích funkcí od anonym - Pochopil jste všechno správně. Jenom bych doplnil, že...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 14. 11. 2006 9:36

    bez přezdívky
    Pochopil jste všechno správně. Jenom bych doplnil, že kromě odolnosti proti nalezení vzoru z hašovacícho kódu (jak píšete) by hašovací funkce by měla být také odolná proti nalezení kolize (dvou vstupů se stejným výstupem). To jsou dvě základní vlastnosti. Pak je ještě halda dalších, nespecifikovaných jednotlivě, ale globálně jako že hašovací funkce se musí chovat jakoby zcela náhodně (náhodné orákulum). Protože je to dost protichůdný požadavek proti přísně determiničnosti jejího předpisu (algoritmus, dokonce známý všem, i útočníkům) musí se obezřetně konstruovat. V práci říkám, že to nejde konstruovat z klasických blokových šifer, ale měly by se použit speciální, které jsou apriori lépe vybavené a konstruované proti útokům na hašovací funkce.

    Executive summary by šlo doplnit, ale už jsem neměl sílu. A navíc, vy to nepotřebujete, pochopil jste všechno správně.

    Mým cílem bylo ale ještě trochu více. Ze svojí práce jsem vybral jednu myšlenku a tu jsem takto populárně popsal. Myslím, že na seznámení s tím, oč jde, to stačí. Koho to chytlo, může se seznámit s celou prací. Rád bych s těmito lidmi diskutoval. Proto prosím neváhejte mi zde a na mail svoje dojmy a kritiky psát.