Hlavní navigace

Názor k článku Vlastimil Klíma: Zcela nový koncept hašovacích funkcí od Petr Simandl - Zdravím a děkuji za článek. Mám dotaz. Píšete...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 11. 2006 19:01

  Petr Simandl
  Zdravím a děkuji za článek. Mám dotaz. Píšete "Připomeňme, že pokud dáme zhašovat nějakou zprávu náhodnému (hašovacímu) orákulu, vygeneruje si právě v tom okamžiku náhodný řetězec, o kterém nemělo předtím ani potuchy, a vrátí vám ho. Orákulum si ještě vede tabulku už vygenerovaných hodnot, a pokud mu náhodou dáte zhašovat starou zprávu, vrátí vám výsledek stejný jako při prvním dotazu, tentokrát ze své tabulky."

  Jak je možné, že orákulum pozná, že už jednou tu "starou zprávu" zhašovalo, když si ze vstupu "vygeneruje náhodný řetězec, o kterém nemělo předtím ani potuchy"?
  Tabulku už vygenerovaných hodnot si může vést, jenže jak se tam píše ty jsou "náhodné", a tedy není možné aby pro ten samý vstup generoval ten samý výstup. Proto se tam taky musí vést ta tabulka, jak chápu.
  Ale to by, podle toho jak se mi to jeví, znamenalo, že si orákulum musí uložit celou "starou zprávu" a k ní ten náhodný hash aby to bylo jisté. To je dost neefektivní a asi i nepřenositelné na jiný počítač takže to asi tak nebude :)
  Jenže pokud by si místo celé staré zprávy orákulum uložilo nějaký menší "kousek" tak by to nejspíš zase byl "nějaký" haš. Jenže kde ho vzít a nevystavit se zase nutnosti něco hašovat?
  hezký večer