Hlavní navigace

Názor k článku Vlastimil Klíma: Zcela nový koncept hašovacích funkcí od anonym - Ty poslední dvě věty: Tedy různými konstrukcemi jen zvýšíme...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 16. 11. 2006 9:37

  bez přezdívky
  Ty poslední dvě věty:

  Tedy různými konstrukcemi jen zvýšíme složitost nalezní stejného hash, ale nikdy to nemůžeme vyloučit. Při prodlužování délky výstupu se složitost nalezení výsledku zvyšuje velmi povzbudivě.

  jsou perfektní.

  Komentář k první větě:
  Finta spočívá v tom, že pokud zvýšíme složitost dostatečně, třeba na 2^128, můžeme spát stejně klidně, jako kdyby tam bylo náhodné orákulum. U té nové konstrukce se podařilo (poprvé) dokázat, že ta složitost je taková jako u náhodného orákula.

  Komentář k druhé větě:
  Zvyšování délky kódu je "metoda kanadských dřevorubců" pro zvyšování bezpečnosti, zdvojnásobíte délku kódu a kvadraticky zvýšíte bezpečnost. Vede to k cíli, ale ne všude se hodí. A nesmí to být berlička proti slabé funkci uvnitř. Čím delší kód, tím složitější vnitřek příslušné funkce, a to ze zkušenosti roste také cca s kvadrátem, čili cca kvadraticky se snižuje rychlost. Vida, a jsem tam kde jsme byli - za kvadraticky zvýšenou bezpečnost zaplatíme kvadraticky sníženou rychlostí. Osobně to nazývám zákon zachování nepříjemností ([Klíma: "Tajná válka šifer", 1994]).