Hlavní navigace

Názor k článku Vlastimil Klíma: Zcela nový koncept hašovacích funkcí od anonym - Martine, díky za diskusi. Je to zajímavé. Těším...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 11. 2006 12:30

  bez přezdívky
  Martine, díky za diskusi. Je to zajímavé. Těším se na tvoje postřehy k důkazům. Teď probereme tyhle.

  Myslím, že Rijndaela v roli SBŠ sa asi vzdáme. Prečítal som si zhova Váš článok, zatiaľ bohužiaľ bez dokazov. Snáď sa k nim cez víkend konečne dostanem.

  Rád bych přesvědčil kryptology zvučných jmen, aby se Rijndaela vzdali. A aby se vzdali všech klasických blokových šifer. Proto jsem rád za každou připomínku. Musím s vyzbrojit na "horší" časy, které ještě přijdou.

  Věta 1.....

  Na to odpověděl "abyssal" výše nebo níže (teď tam nevidím).

  Vo Vete 2 má symbol šipka---^$ (dolár nad šípkou) dva rozne významy. náhodná voľba blokovej šifry je jasná, ale zápis "(M,M') šipka---^$ A" mi až taký jasný nie je. znamená, že si útočník A náhodne volí správy m m' skúša, či majú rovnaký haš? to asi nie.

  Když útočník něčím odpoví, už si to prověřil, že je to kolize. Pokud kolizi nenalezne, vrací odpověď "nenalezeno". Útočník může ale nalézt mnoho kolidujících zpráv, takže zápis "(M,M') šipka---^$ A" znamená, že si vyberteme libovolnou z těchto jeho odpovědí. klidně by to mohlo být i bez dolaru. tahle interpretace by měla vyplynout popisu v odstavečku "konvence" §3.1 a §3.4. Určitě by to mohlo být popsáno ještě podrobněji, ale musel jsem krátit, abych se vešel do stanoveného rozsahu příspěvku na Eurocrypt.

  V závere článku uvádzate parametre špeciálnej blokovej šifry DN, K=8192 a n=512. Na prvý pohľad sú to pekné okrúhle čísla, ale keď si uvedomíme, že jej uplatnenie by malo byť hlavne v SNMAC a do 8192 bitov kľúča sa bude sypať 512 bitov kontextu, ostáva nám nie až tak okrúhlych 7680 bitov. Myslím, že programátorom by sa omnoho ľahšie delilo hašovanú správu na bloky po 8 Kb. Mimochodom ma takého čísla (K, n) vedú k domnienke, že v DN nie sú rundové kľúče generované jeden po druhom, ale samotný kľúč je rozdelený na rundové kľúče (z čoho by vyplývalo, že rúnd je 16*L).

  Ajajajajaj. Ajajajajaj. Ajajajajaj. Na to ještě nemůžu reagovat, až tak za měsíc nebo spíš dva, až to bude povolené. Jen na ten začátek. Za kulaté považuji násobky osmi, tedy zarovnání na bajty. Ostatní zarovnání nemají při hašování velký smysl. Zkuste se zeptat programátorů. Dostanete pokaždé jinou odpověď podle toho, v jaké aplikaci nebo aplikacích hašování používají. Pokud to bude programátor, který pokrývá nejrůznější aplikace hašovacích funkcí, jeho odpověď by mě zajímala. Obávám se ale, že by odpověděl stejně jako já. Rigorózně by se to dalo zjistit jenom statistickým průzkumem.

  Na záver mi predsa len stále nedá pokoj ten Rijndael :). A propos homogenita spracovávania bitov správy a kľúča ma napadla takáto myšlienka (opať Rijndael): namiesto multiplikatívnej inverzie v telese GF(2^8) v kroku SubBytes by sa v GF(2^8) navzájom vynásobili príslušné bajty "pretekajúceho" kontextu a kľuča. XOR kľúča na konci rundy by sa vynechal. Opať by to ale bolo na úkor efektivity, pretože by sme museli mať predpočítanú tabuľku o veľkosti 256^2 bajtov (vs. 256 bajtov u Rijndaela).

  Ta úvaha z hlediska homogenity je dobrá, ale není dobrá z hlediska kolizí. Hned v první rundě by došlo k velké komprimaci dvou bajtů vstupu (a,b) na jeden bajt výstupu (c) z té operace SubBytes: c = SubByte(a,b). Kolize byste mohl konstruovat ihned od první operace, a to nalezením nejen dvou, ale velkého množství různých dvojic (a,b), vedoucích na stejný výstup c. Ke kolizi by stačila jedna taková dvojice. Princip té komprese se může uplatnit až později. Nicméně, i když je tu chybička, myšlenku bych nezahazoval, jen ji posunul na pozdější využití. To vede k obecnějšímu závěru. Začal jste už přemýšlet, jak konstruovat komprimační funkci, a nikoli šifrovací funkci. Šifrovací schopnost jste ani náhodou při té úvaze o zobrazení dvou bajtů na jeden nechtěl využít. Podle mého to chce se oprostit od myšlení svázaného s klasickými šiframi a začít na tu úlohu hledět nezaujatě, nesvázaně se stereotypy posledních dvaceti let. Jděte do toho, držím vám palce.