Hlavní navigace

Názor k článku VoIP s Asterisk: pobočková ústredňa za 30 minút od Pavel F. - Před 2 lety jsme se rozhodli plnou parou...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 29. 1. 2009 10:43

  Pavel F. (neregistrovaný)
  Před 2 lety jsme se rozhodli plnou parou skočit do VoIP a díky blogu tehdejšího šéfa Systinetu jsme použili Asterisk.
  Tehdy byl AsteriskNow ještě v plenkách a jeho použití bylo otřesné, sice jednoduché na instalaci, nastavení "for dummies", funkční, ale na jakékoliv složitější konfigurace nepoužitelné.
  Použili jsme tedy nadstavbu FreePBX, který používáme dodnes a jsme s ním velice spokojeni. Umožňuje jak nastavení "for dummies", tak i složitější věcičky a kdo si chce psát vlastní skripty, tak není problém, FreePBX umožňuje jejich plnou integraci (tady trochu rozporuji názor v článku, že u FreePBX je to obtížné).
  Máme spřátelenou firmu, kde běží Asterisk napojený přes PRI ISDN na GTS, mají na tom připojené desítky telefonů, ať už lokálně nebo přes pobočky po ČR. Pro telefony mimo LAN (zvláště kde mají pomalý a nespolehlivý upload na ADSL) velmi doporučuji zakoupit kodeky G.729, které se nám velmi osvědčily. K naší ústředně jsme jim vytvořili SIP trunk, aby nám mohli volat přímo.
  Naši ústřednu provozujeme na páteřní lince virtuálně pod XENem, kde máme propojení SIP trunk na 802.cz a SIP trunk na Gizmo5 do USA (pro levné volání na mobilní telefony United mobile +44). Vše funguje výborně, jediný problém je občasná nespolehlivost Gizmo5, ale to přímo nesouvisí s Asteriskem.
  Jelikož jsem byl na počátku totální laik, tak jsem na rozběhnutí a pochopení všecho strávil desítky hodin, ale jelikož mě to bavilo, nelituju toho. Funguje to jak má, nemusíme být svázáni s omezenými možnostmi HW ústředny, má to rozhraní pro přístup např. CRM systému a pokud by nám něco nevyhovovalo, můžeme do toho dodělávat další věci.
  Takže určitě doporučuji zájemcům do toho skočit a pokud nechcete trávit hodiny nad instalací, kompilací, ladění, tak skočte do připravené distribuce. Doporučuji rovnou jít do Trixboxu, protože pokud od ústředny budete toho potřebovat něco více, FreePBX nadstavba se mi zdá lepší než AsteriskNOW.