Hlavní navigace

Názor k článku Vojtěch Trefný: chtěli jsme to nandat Microsoftu od Filip Dominec - Jako člen sdružení poruším svou zásadu nepřispívat do...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 11. 2008 15:14

  Filip Dominec (neregistrovaný)
  Jako člen sdružení poruším svou zásadu nepřispívat do flameware na Rootu. Myslím, že cílem Občanského sdružení Ubuntu pro Českou republiku nikdy NEBYLO "nandat to Microsoftu". Minulý čas v titulku navíc působí, jako kdybychom vystřízlivěli ze svých naivních ideálů. V každém případě mi titulek přijde velmi špatně zvolený.

  Proč bychom to měli nandávat Microsoftu? Podstatné je, aby to Microsoft a jiné firmy přestaly nandávat zákazníkům. Tedy aby lidé nebyli (explicitně či implicitně) nuceni koupit jediný správný (TM) operační systém, kancelářský balík a používat jediné správné (TM) formáty a protokoly. Aby začala fungovat normální hospodářská soutěž. Skutečný cíl Sdružení tedy vidím v tom, aby měl každý snadno dostupnou a co nejpoužitelnější alternativu. Nic míň, nic víc.

  Sdružení po roce existence není marné - je to neziskovka s průhledným hospodařením a jasným cílem, která podporuje jeden konkrétní produkt z oblasti svobodného software. (Propagovat "Linux" jako takový je těžké, protože uživatele zajímá jak to vypadá a co to umí a na to se v případě "Linuxu" dá odpovědět velmi těžko a neuspokojivě.)

  Od začátku jsem od Sdružení neočekával příliš mnoho, a tak mne ani v ničem nezklamalo. Publikovali jsme především knihu o Ubuntu, vydali jsme příručku, spotřebovali jsme hromadu piva na členských schůzích a (snad díky tomu) máme i plány, co dělat dál. Rozhodně má Sdružení smysl.