Hlavní navigace

Názor k článku Vojtěch Trefný: chtěli jsme to nandat Microsoftu od MK - Vážený pane Tomeš, Ubuntu, a vlastně celé GNU/Linux,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 11. 2008 16:29

  MK (neregistrovaný)
  Vážený pane Tomeš,

  Ubuntu, a vlastně celé GNU/Linux, jsem objevil s verzí Gutsy Gibon 7.10, a od té doby jsem vyzkoušel spoustu distribucí. A to i přesto, že jsem byl se vším spokojený, chtěl jsem vidět grafické zpracování, jednoduchost ovládání, prostě vyzkoušet.

  Jsem nováček,navíc nejsem žádný IT odborník, takže z mé strany se jedná o velkou změnu, ale jsem nadšen.

  Když jsmem poprvé uviděl plochu GNOME, byl jsem překvapen, a proto jsem vyzkoušel i prostředí KDE, které má být blizší prostředí Windows. - do té doby jediný OS, s kterým jsem měl uživatelské zkušenosti. O Linuxu jsem věděl pouze to, že se používá na Serverech, a že k ovládání je používán příkazový řádek, nikoliv grafické prostředí. Tedy nic pro mě, v té době.

  Proč jsem si nakonec vybral zůstat u GNU/Linux, prostředí GNOME a v mém případě Ubuntu:

  1. OS GNU/Linux, protože jsem byl překvapen nejen funkčností, stabilitou, bezpečností, ale hlavně lidskostí, zápálením všech, kteří se podílí, účastní na celém projektu, a všem co s tím souvisí. Především však ta nezištná pomoc druhému (od vývojářů až po nás konečné uživatele). Jednoduše řečeno: dělba práce, principy a hodnoty.

  2. GNOME, protože tím, že je odlišné od Windows, je právě mnohem jednodušší a rychlejší! V KDE, které se snaží napodobit Windows se ztrácím, stejně jako dnes, po roce, i ve Windows.

  3. Ubuntu, protože jsem s ním spokojen, vše co potřebuji funguje. Jsou tu výborné wiki stránky a lidé kteří se o ně starají, dále uživatelská příručka v pdf, kniha Ubuntu praktická příručka uživatele Linuxu. Díky wiki stránce a fóru jsem objevil příkazový řádek, a z pasivního uživatele se ze mě stává aktivní. Tato distribuce ve mně vzbudila zájem naučit se něco nového. Sám od sebe jsem našel způsob jak zprovoznit USB modem, naistalovat poslední verzi OpenOffice, Spustit Ubuntu na EEEpc z USB paměti atd.

  Závěr:

  - mám rád wiki a fóra, protože právě díky nim se člověk nenásilným způsobem učí a objevuje nové věci
  - wiki jiných distribucí nejsou tak přehledné, buď je informací málo anebo pro záčátečníka moc odborné
  - jsem velmi spokojen s uživatelskou přívětivostí a celou funkčností distribuce Ubuntu, GNOME, měl jsem tu možnost vyzkoušet ji v různých verzích a na několika různých přenosných počítačích různých výrobců

  - možná to myslíte pane Tomeš dobře, ale způsob jakým to podáváte se mi zdá poněkud nešťastný.

  S pozdravem, MK