Hlavní navigace

Názor k článku Vylučuje se kapitalismus a open source? od LO - Komerční firma nemůže mít kolektiv autorů z celého...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 15. 8. 2007 2:40

    LO (neregistrovaný)
    Komerční firma nemůže mít kolektiv autorů z celého světa, protože takovou věc nelze uřídit. Naopak kolektiv autorů z celého světa může přepisovat knihovnu libc funkci po funkci, případně kernel komerčních unixů syscall po syscallu. Rovněž může "komunita" spolupracovat třeba na lokalizacích. Příkladem budiž Google a hledání vyhoněných **ráků :). Nebo de-facto chybějící lokalizace všech dister Linuxu - typicky bez lokalizace helpu a dokumentace, překlady každý pes jiná ves, a s hromadou příšerností navrch (styl "stiskněte tlačítko pro otevření souboru"). Asi se shodneme, že "komunita" je pro vývoj komerčních aplikací nepoužitelná (stejně tak aplikací v komerční kvalitě).

    (Q)DOS napsal Tim Paterson, tehdy zaměstnanec Seattle Computer Products. Firma produkt prodala MS (postupně za USD 25k+75k+1M), a Tim Paterson odešel do MS, kde se stal mega-váženou osobou (občas MS opustil, a založil u toho dvě jiné firmy). Vyjma DOSu pracoval na Visual J++, Visual Basicu a zřejmě dalších věcech. Na rozdíl od autorů open source vydělal svou prací balík peněz, kterým by šlo umlátit velrybu.

    Tvůrci free SW svůj produkt prodávat nemohou, protože typicky nemá tržní potenciál (čtěte: nestál by zákazníkům za peníze). Když se jich spojí více, a dostanou podporu od komerčních firem, po 15 letech získají 1% desktopů. Ne že by neexistoval dobrý nekomerční SW, ale je to výjimka.