Hlavní navigace

Názor k článku Zdrojové kódy hry Zork (1977), YouTube podporuje 8k AV1 pro Smart TV od MSBOSS - Proč by to někdo chtěl dělat? Je to betaverze...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 5. 2020 19:56

  MSBOSS

  Proč by to někdo chtěl dělat?
  Je to betaverze Zorku (Zork je výraz z MIT pro nekompletní, nedodělaný program), která byla ještě postavená na jazyku MDL. Pozdější verze včetně té finální, byly postaveny na ZIL. ZIL je podmnožina MDL, ze které byly vykuchány nepotřebné věci pro IF hry (interaktivní fikce). Samotný ZIL se ovšem kvůli náročnosti na paměť nespouštěl přímo, ale následujícím způsobem:
  Člověk napsal hru v ZIL
  Zdrojáky byly pomocí Zilch (kompilátor) zkompilovány ze ZIL do Z-code (bytekód virtuálního stroje nazývaného Z-machine)
  Z-code byl spuštěn v ZIP (virtuální stroj Z-machine, ve kterém Z-code běžel)

  Mělo to podstatné výhody - pro každou architekturu počítače bylo potřeba pouze napsat znovu ZIP, bytekód byl přenosný mezi platformami (Z-machine standardizoval i výstup na konzoli, vstup z klávesnice i přístup na disk). Takže jakmile byla vytvořena hra, šlo ji spustit víceméně na všech počítačích, pro které existovala port ZIPu.
  Další věc - open-source alternativy ZIPu (Frotz aj.) i Zilche (Inform) existují pro většinu platforem.

  Co se snažím říct - MDL je věc, která dnes nikoho nezajímá, což lze podepřít tím, že poslední verze MDL je 40 let stará. Oproti tomu Z-machine lze dnes spustit prakticky na čemkoli včetně ZX Spectra (ne vše, ale leccos jde). Je to nekompletní betaverze, které je oproti finální verzi jen malý kousek a nejspíš je to i zabugovaný. Obsah hry se dá relativně představit pročtením textů ve zdrojácích, jinak bych to asi nepouštěl. Výsledkem by byla jen frustrace z rozbité hry.

  Pokud byste si však skutečně přál zkompilovat tu hru, pak zde: https://github.com/PDP-10/muddle jsou zdrojáky Muddle, tedy MDL toolkitu. Ovšem pro spuštění bude nezbytné nejdřív sehnat buď emulátor PDP-10 / VAX, v něm rozchodit některý z podporovaných systémů (třeba TOPS-20), v něm spustit Muddle, v Muddle zkompilovat / spustit Zork. Hodně štěstí :-D