Hlavní navigace

Názor k článku Zpracování obrazu analogovým počítačem – mozkem od David Lobpreis - No ano, je pravda, že spolehnout se na...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 11. 2012 7:36

  David Lobpreis (neregistrovaný) 78.156.128.---

  No ano, je pravda, že spolehnout se na to, že: "mluví = myslí = je to člověk" asi není úplně chytré, když třeba ke křesťanům mluví mimo jiné duch svatý (tedy z definice nehmotná entita). Nebo třeba hořící křoví :-).
  Třeba s Turingem jsem nemluvil nikdy a upřímně řečeno, ani nevím, zda bych chtěl. Někteří lidé té doby si zřejmě mysleli, že člověk není, podle těch pokusů co na něm dělali (sorry, za tu vsuvku, ale jako podporovatel A.I. nemůžu jinak :-)
  Rád bych tedy připomněl že i "stroj" umí generovat výstupy na základě (m.j.) lidského vstupu. (A tedy například odpovědět na dotaz "Kolikátého dnes je?", "Co máme dnes v plánu?", "Bílé nebo černé?", atd.). Turing pak z toho vyvodil zajímavé věci, z nichž mě docela zaujala myšlenka, že pokud umí myslet člověk, mohou stroje taky.(http://loebner.net/Prizef/TuringArticle.html).

  A protože se zabývám srovnáváním různých strategií, přemýšlím nad tím, co se mi děje v hlavě když hraju např. šachy a co se tam děje protivníkovi (bez ohledu na to, zda je to žena, dítě, stroj, či zvíře). Podle mne třeba win-win strategii ani jinak nejde najít (a i tu je třeba někdy najít velmi rychle, například, pokud by jeden hrál šachy s kosatkou dravou:-).

  Takže mi vůbec nevadí číst články, kde se srovnávají modely toho co si myslíme, že dělá náš mozek a toho co víme, že dělá soustava např: data - algoritmus - počítač - monitor - oko. Ona taková LEDka taky není úplně jednoduchá součástka... :-)

  Jinak k té strojové výchově... nevím zda neznáte tuhle knížku: http://en.wikipedia.org/wiki/Diamond_Age ? Mi to příšlo celkem zábavné a snad mě něco i ovlivnilo, ohledně výchovy... ale samozřejmě je to sci-fi, není to učebnice pedagogiky :-)