Hlavní navigace

Názor k článku Zpracování obrazu mozkem: odposloucháváme mozek od klusacek - Dekuji za vysvetleni. Nemate nejaky odkaz kde by...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 4. 2015 11:12

    klusacek (neregistrovaný)

    Dekuji za vysvetleni. Nemate nejaky odkaz kde by bylo toto popsane? Trochu se to totiz lisi od predstavy kterou ve me vyvolali ve skole, jsem pouze pouceny laik a rad bych si to doplnil. Myslel jsem totiz, ze:

    (1) vlakno bez napetove rizenych kanalu (nebo kdyz jsou zavrene) se chova zhruba jako za sebou razene RC-RC-RC-RC clanky, takze jak pisete napetova vlna pri sireni podleha utlumu a disperzi (rozpliznuti tvaru impulsu). Pouzitelne jen pro `analogovou' komunikaci na male vzdalenosti -- predstavuji si, ze tak do 1 mm maximalne.

    (2) iontove kanaly na vlakench bez myelinu nebo v ravierovych zarezech, kde je myelinizovane vlakno hole se chovaji jako zesilovace a normalizatory impulsu. Diky nim se akcni potencial siri vlaknem jako `soliton'. Ziveno je to z ATP ktere pohani iontove pumpy, ktere vyhazuji ven Na+ a vymenuji ho za K+ z venku (3 Na+ vymeni za 2 K+, coz zbusobi pokles napeti oproti vnejsku, dalsi pokles je zpusoben uz pasivne -- pumpa udrzuje uvnitr koncentraci K+ vetsi nez je koncentrace K+ venku a ve vlakne jsou neustale otevrene kanaly kterymi K+ muze volne prochazet -- takze prochazi od vyssi koncentrace k nizsi, coz je proti elektrickemu poli, cimz dal snizi napeti uvnitr az na tech -70 mV. Nejakou roli tam hraje i Cl-, ale to uz jsem zapomel).

    Celkove se ale podle me predstavy vlakno bez myelinu chova tak jako bychom poskladali za sebe ravierovy zarezy. Myelin je jen izolace od okoli, ktera umozni aby se signal nemusel sirit celou dobu jako padajici kostky domina, ale mohl na kratke vzdalenosti (asi tak 10* prumer vlakna) pouzit primo elektricke pole k odpaleni dalsiho ravierova zarezu. Taky to snizuje enegetickou narocnost prenosu, protoze energii to zere jen v kratkych usecich tech zarezu.

    (3) Diky obrovske nelinearite by nemelo byt mozne aby akcni potencial postupne slabnul a podlehal disperzi. Muze se ale stat ze na nejake casti zesilovani selze (nahodne, nebo jsou zrovna lokalne vycerpany ionty a pumpy jeste nestacily obnovit klidovy stav) a dalsi akcni potencial v miste o kus vedle uz nevznikne. Signal pak dal pokracuje jeste rekneme ten 1 mm, zpusobem popsanym v (1), nez zanikne pod urovni sumu.

    Je to tim pravdepodobnejsi cim je vlakno tenci. Napriklad na sluchovem nervu se rika, ze polovina impulsu ktere jsou vyslany vubec nedorazi a polovina impulsu, ktere dorazi vubec nebyla vyslana a vznikla vlivem nahodne fluktuace napeti nekde uvnitr vlakna, ktera vedla az k depolarizaci a odstartovani impulsu (ktery v takovem pripade leti od mista poruchy na obe strany). Rekl bych ze je to oboji mysleno za `ticha'. V cochelarnim jadru v mozkovem kmeni je na to dokonce obvod ktery se to snazi potlacit tim, ze od kazde vlaskove bunky vede vic (cca 10) vlaken, ktere prenaseji prakticky tutez informaci a mozek povazuje za impuls jen takovy, ktery se v jeden okamzik objevil na vice vlaknech.

    (4) Trochu mi do toho nezapada ze nektere neurony vytvareji slozitejsi tvar akcniho potencialu -- treba neco jako 2 spicky za sebou s intervalem mezi nimi kratsim nez je mrtva doba obvykla za akcnim potencialem. Nevim jestli takovy neuron muze menit repertoar tvaru impulsu (treba 1 spicka vs. 2 spicky). Pokud ne, tak by se to asi dalo vysvetlit tim ze axon ma jeste nejake dalsi napetim rizene kanaly, nez jsou ty obvykle a to vede ke vzniku tech podivnych tvaru impulsu.