Hlavní navigace

Články v rubrice Legislativa a zákony

Odkaz může být zločin, pokud jde o peníze, rozhodl Evropský soudní dvůr

Evropský soudní dvůr vydal rozhodnutí, které může mít dalekosáhlé důsledky. Pouhé odkázání na nelegálně šířený materiál podle něj může být trestné a soud může nařídit odstranění odkazu.

Roman Bořánek

9. 9. 2016 15:55

Digitální Česko: nechápem to všecko

Po schválení cenzurního paragrafu v hazardním zákoně je užitečné zdůraznit ještě jeden, dosud méně propíraný aspekt celé věci. Možná totiž jde o hlavní důvod, proč celá ta zhůvěřilost prošla.

Ján Simkanič

30. 5. 2016 8:39

Cenzura internetu prošla senátem. I přes pochyby části senátorů

Zákon o hazardu senátem prošel bez problémů, podpořilo ho 42 ze 65 přítomných senátorů, převážně z vládní koalice, proti nebyl nikdo. Chybí už jen podpis prezidenta republiky.

Roman Bořánek

26. 5. 2016 18:13

Zákon o cenzuře může být v rozporu s ústavou, hlasovat se bude ve středu

Blokování stránek podle návrhu zákona o hazardu je neefektivní, nepřesné a možná v rozporu s ústavním pořádkem. Říká to iniciativa Přichází cenzor, kterou podporuje už 165 firem.

Roman Bořánek

23. 5. 2016 17:25

Startuje iniciativa za svobodu internetu, přidejte se

Významné internetové organizace se podepsaly pod iniciativu, jejímž cílem je upozornit na důsledky, které přinese schválení loterijního zákona – cenzuru a omezený přístup k internetu.

Redakce

16. 5. 2016 16:09

Češi si zaplatí cenzuru internetu, která nebude fungovat

Výrazné navýšení cen za připojení k Internetu může potkat od příštího roku koncové uživatele v České republice, pokud Senátem projde vládní návrh zákona o hazardních hrách.

Redakce

11. 5. 2016 16:42

Bezpečný domov pro svobodný software: SFC slaví 10 let

Software Freedom Conservancy. Relativně málo známá, ale významná nezisková organizace, která poskytuje domov mnoha open-source projektům a pomáhá s vynucováním copyleftových licencí. Jak SFC funguje?

Roman Bořánek

18. 3. 2016 0:00

Regulace routerů: zakážou nám OpenWrt?

V USA byla schválena nová pravidla pro regulaci routerů, podle kterých výrobce musí zamezit použití nepovolených frekvencí. TP-Link zareagoval tak, že pro jistotu zakázal instalaci alternativního firmwaru.

Roman Bořánek

19. 2. 2016 0:00

Seagate čelí žalobě kvůli velké poruchovosti disků

Společnost Seagate je uživateli dlouhodobě kritizována za vysokou poruchovost některých modelů pevných disků. Potvrdila to i nedávná statistika firmy Backblaze, o kterou se opírá současná žaloba proti Seagate.

Petr Krčmář

2. 2. 2016 14:30

Cloud a právo: pozor na umístění vašich dat

Pod pojmem „cloud“ si lze představit leccos, přičemž jeho definic existuje mnoho. Některé z nich jsou příliš rozsáhlé, jiné příliš úzce pojaté, některé jsou velmi striktní a jiné benevolentní. V tomto článku se zaměříme na právní stránku ukládání a přenosu dat ve všech jeho možných formách.

Marek Kreisl

25. 1. 2016 0:00

Otevřená města: iniciativa chce open source na radnice

Snah o otevření veřejných institucí už byla řada, ale většinou ztroskotaly. Nový spolek Otevřená města je trochu jiný. Má opravdu koncepci a, zdá se, i vůli za ní jít. Chce občanům zpřístupnit obecní data a prosazovat open source do veřejné správy, aby se města zbavila okovů zvaných vendor lock-in.

Roman Bořánek

23. 10. 2015 0:00

IPv4 adresy definitivně došly a další nebudou

Tento týden si v Severní Americe sáhli na úplné dno – rozdali všechny IPv4 adresy, které jim zbývaly. V Evropě nám něco takového nehrozí, ale jen proto, že už adresy přidělujeme jen ve velmi omezené míře. Ukáže se americký nedostatek adres jako skutečný hnací motor pro IPv6, nebo jen vznikne další burza adres?

Ondřej Caletka

3. 7. 2015 0:00

Šifrování v hledáčku států: je možné ho zakázat?

Šifrování není žádná novinka. Svět se ale mění v tom, že šifrování dat a komunikace je čím dál dostupnější. Stačí pár kliknutí a rázem může šifrování ochránit stamilióny uživatelů. Bezprecedentní dostupnost šifrování ale dělá vrásky některým politikům a vládním činitelům. Je možné šifrování zakázat?

Roman Bořánek

22. 5. 2015 0:00

Otevřený dopis NIX.CZ: zpoplatnění volných frekvencí bude mít dopad na využívání internetu

Předseda Vlády České republiky, ministr financí, místropředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a další představitelé veřejné správy obdrželi otevřený dopis sdružení NIX.CZ. Smyslem tohoto otevřeného dopisu je reagovat na současnou debatu v rámci Strategie správy spektra ohledně zpoplatnění dosud volných frekvencí.

Redakce

7. 4. 2015 14:18

Kybernetická bezpečnost: o čem je nový zákon?

1. ledna 2015 vstoupil v účinnost zákon o kybernetické bezpečnosti. Jedná se o vůbec první zákon ČR, který tuto sféru bezpečnosti řeší. Pro většinu lidí je však samotný pojem kybernetická bezpečnost poněkud mlhavý. Pojďme se podívat, co v zákonu stojí a jaké ukládá povinnosti. Špehování se nekoná.

Roman Bořánek

16. 1. 2015 0:00

Nedaňte nám internet, křičí Maďaři, a svět přikyvuje (aktualizováno)

Regulace internetu je vždy ožehavé téma. A co teprve, když jde o zdanění. Několik pokusů už v minulosti proběhlo, ale skončily fiaskem. V Maďarsku však zdanění internetového provozu myslí velmi vážně a přes protesty občanů i kritiku Evropské unie jen tak nehodlají ustoupit. Jak by to mělo fungovat?

Roman Bořánek

31. 10. 2014 0:00

Digitální agenda do roku 2020: polovina domácností na 100 Mbit

Evropská komise má v Evropě vliv na mnoho věcí včetně telekomunikací a internetu. Nová Evropská komise bude navazovat na aktivity spojené především s Neelie Kroesosvou, která měla strategický dokument týkající se rozvoje ICT v unii na starosti. Jaké budou priority nové komise? Lze čekat nějaký posun?

Michal Černý

30. 10. 2014 11:00

Evropa zaostává, protože je příliš přeregulovaná, říká šéf Google

Eric Schmidt, výkonný předseda Google, v obsáhlém textu ukazuje, proč Evropa v inovacích zaostává za spojenými státy. Důvody vidí především v regulačních mechanismech a legislativních omezeních, které nereflektují svět stojící na ICT. Co by měla Evropa změnit, aby byla lépe konkurenceschopná nejen v IT.

Michal Černý

7. 10. 2014 0:00

Electronic Frontier Foundation: neziskovka, která jde po krku NSA

Organizací bojujících za „digitální svobody“ je celá řada. Jedna z nich ovšem vyčnívá. Electronic Frontier Foundation funguje už téměř čtvrt století a má za sebou výsledky. A co je hlavní, nebojí se ani těžkých vah. Teď k soudnímu dvoru dotáhla známou NSA, po které požaduje objasnění využívání chyb v softwaru.

Roman Bořánek

4. 7. 2014 0:00

Policie vám může vypnout doménu. Co říká zákon?

V souvislosti se současným honem na growshopy se začalo veřejně diskutovat o vypínání internetových domén bez rozhodnutí soudu. Může vám policie skutečně svévolně vypnout doménu? Lze se proti takovému postupu účinně bránit? A není možné ho zneužít či vážným pochybením vypnout bezúhonnou doménu?

Petr Krčmář

27. 1. 2014 0:00

Zákon o kybernetické bezpečnosti: nutný, zbytečný či nebezpečný?

Chystaný zákon o kybernetické bezpečnosti zvedá ze židle nejednoho provozovatele a uživatele internetové sítě. Bojíme se přílišného zásahu do soukromí, velké byrokracie pro ISP nebo přílišné moci státních orgánů. Riziko je ukryté v samotném zákoně, ale i v prováděcích předpisech, které zatím neexistují.

Petr Krčmář

24. 5. 2013 0:00

Zákon o kybernetické bezpečnosti: co v něm stojí?

Byl zveřejněn návrh připravovaného zákona o kybernetické bezpečnosti. Ten by měl vytvořit právní rámec pro řešení velkých bezpečnostních incidentů, které přímo ohrožují kritickou síťovou infrastrukturu státu a jeho informační systémy. Odpůrci se bojí odposlechu a sledování. Co přesně se v zákoně píše?

Petr Krčmář

16. 4. 2013 12:00

(Nejen) dobré zprávy pro svobodný internet

V poslední době jsme mohli zaznamenat celou řadu pozitivních zpráv, které souvisejí s tolik skloňovanou svobodou na internetu. Od odmítnutí ACTA v plénu Evropského parlamentu přes resoluci OSN, která považuje svobodu projevu na síti za základní lidské právo, až po legislativní aktivitu v USA.

Michal Černý

11. 7. 2012 0:00

Software a odpovědnost za škodu

S odpovědností za škodu způsobenou softwarem mohou být v praxi spojená určitá úskalí, a proto je vhodné alespoň obecně vědět, na co si dát pozor, jak se na celou věc dívá zákon a soudní praxe. V tomto článku stručně popisuji současnou právní úpravu odpovědnosti za škodu způsobenou v souvislosti s dodávkou software.

Adam Vincúr

20. 6. 2012 0:00

Kdo a jak zodpovídá za vady software?

Právní úprava odpovědnosti za vady software je tématem, které má pro každou IT firmu nebo podnikajícího IT specialistu velký význam. V praxi často dochází k situacím, kdy zákazník není z nějakého důvodu spokojen s kvalitou dodaného SW, nebo sama IT firma není spokojená s kvalitou outsourcované aktivity.

Adam Vincúr

16. 4. 2012 0:00

Obchodní sdělení: bez předchozího souhlasu to nejde

„Dobrý den, prosíme vás o souhlas se zasíláním obchodních sdělení“ nebo „tohle není obchodní sdělení“. To si už pravděpodobně přečetl ve své elektronické poště každý z nás. Firmy hledají přes internet nové zákazníky, ale zdaleka ne všechny dodržují pravidla. Co zákon dovoluje a co už ne?

Adam Vincúr

27. 2. 2012 0:00

DMCA: proč nestačí současný právní rámec?

Americký zákon Digital Millenium Copyright Act (DMCA) vytvořil první moderní rámec toho, jak by měla vypadat ochrana autorských práv na internetu, již v roce 1999. Dnes je mu vytýkáno, že je zastaralý, neefektivní a brání rozvoji. Přečtěte si, co je jeho obsahem a proč je třeba jej něčím nahradit.

Michal Černý

22. 2. 2012 0:00

ACTA prý pro Česko příliš nemění, jen zabetonovává aktuální špatný stav

Včera se v pražském kině Atlas konalo setkání nad kontroverzní mezinárodní smlouvou ACTA. Panelové diskuse se účastnili zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu, ČPS, České protipirátské unie, ÚOOU, Seznam.cz, CZ.NIC a nezávislí právníci. Co z debaty vyplynulo? Že ACTA nic zásadního nemění, jen betonuje.

Petr Krčmář

8. 2. 2012 0:00

ACTA: složitá cesta k ratifikaci a praktický dopad

V dnešním dnešním článku se ještě jednou vrátíme k dohodě ACTA, která by mohla velmi významně změnit mezinárodní právní prostředí v oblasti ochrany duševního vlastnictví. Podíváme se na to, kdo za její přijetí lobuje a proč i jaké by byly praktické dopady jejího přijetí.

Michal Černý

31. 1. 2012 0:00

ACTA: kontroly na hranicích i trestné pirátství pro vlastní potřebu

Diskuse ohledně kontroverzních zákonů SOPA a PIPA do určité míry překryly další významnou mezinárodní dohodu, kterou je ACTA. Na rozdíl od dvou předchozích má plně mezinárodní charakter a účastnit by se jí měly USA, EU, Japonsko i další státy. Co konkrétně tato dohoda přinese, pokud bude ratifikována?

Michal Černý

30. 1. 2012 0:00
120na80.cz: Jak nosit dítě v zimě?

Jak nosit dítě v zimě?

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Root.cz: 500 Mbps přes telefonní linku s G.fast

500 Mbps přes telefonní linku s G.fast

Vitalia.cz: Galerie: Jak se v Tescu nakupuje se skenerem

Galerie: Jak se v Tescu nakupuje se skenerem

Podnikatel.cz: Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Měšec.cz: 100% hypotéky (možná) končí. Jde to ale obejít

100% hypotéky (možná) končí. Jde to ale obejít

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

DigiZone.cz: Polda David Matásek oživený z kómatu

Polda David Matásek oživený z kómatu

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Samantha Clayton doporučuje silový trénink

Samantha Clayton doporučuje silový trénink

Lupa.cz: Jak zachránit IBM? Pomoci má propouštění

Jak zachránit IBM? Pomoci má propouštění

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku