Hlavní navigace

Seriál Banana Pi R1

Banana Pi R1 je malý jednodeskový počítač, který je schopen zvládnout funkci NASu, routeru, Wi-Fi AP i domácího serveru. Běží na něm běžná linuxová distribuce, do které je možno doinstalovat libovolný software. Díky výkonnému dvoujádrovému CPU není nutné se omezovat na úsporné serverové aplikace.

Banana Pi R1: provozované služby, zhodnocení, rizika

Na počítač Banana Pi R1 lze instalovat jakýkoli open-source software, proto na něm lze realizovat mnoho různých softwarových projektů. Může se jednat jak o vlastní projekty, tak provoz serverových aplikací. Před nasazením do provozu je potřeba se zamyslet i nad riziky, shrnout slabiny a celkově zhodnotit zařízení.

Doba čtení: 6 minut

Banana Pi R1: konfigurace WiFi a vytvoření bridge

Počítač Banana Pi R1 má již v základní výbavě WiFi, která tak rozšiřuje možnosti použití počítače a zároveň přidává další kombinace konfigurace síťových zařízení. WiFi může být provozována jak v módu klient tak módu AP. Po zprovoznění a konfiguraci WiFi AP je možno vytvořit bridge z WiFi a Ethernet rozhraní.

Doba čtení: 5 minut

Banana Pi R1: možnosti a konfigurace LAN a Ethernet switche

Miniaturní počítač Banana Pi R1 má nejen LAN, ale i Ethernet switch. Po zprovoznění a konfiguraci Ethernet switche může být v počítači jedno až pět síťových rozhraní. Počítat zároveň může zastat funkci gigabitového routeru a switche. Jak je v Banana řešena síť? Jaká má omezení? Jak je výkonná?

Doba čtení: 5 minut

Banana Pi R1: připojení SATA disku

Systém na Banana Pi R1 jde sice provozovat z SD karty, ale nejlepší je připojit 2,5" SATA disk a na ten přesunout systém. Pak může počítač plnit funkci NASu. Před zprovoznění disku je však potřeba nejprve opravit SATA napájení. S rozšiřující kartou lze připojit i více disků a zprovoznit RAID.

Doba čtení: 6 minut

Banana Pi R1: sériová konzole a power management unit AXP209

Banana Pi R1 je počítač, který bude nejspíše provozován bez klávesnice a monitoru. Ale i bez toho a bez sítě se dá k počítači přihlásit a opravovat konfiguraci nebo sledovat průběh bootování. Informace o napájení lze z PMU čipu AXP209 vyčítat a získat obdobné informace jako o baterce u notebooku.

Doba čtení: 5 minut

Banana Pi R1: instalace systému

Banana Pi R1 je malý jednodeskový počítač, který je schopen zvládnout funkci NASu, routeru, WiFi AP i domácího serveru. Má ovšem jiný procesor než rozšířené osobní počítače, a proto instalace GNU/Linuxu i fungovaní počítače je odlišné. Proto je potřeba rozdíly a postup instalace podrobně popsat.

Doba čtení: 5 minut

Banana Pi R1: pořádné napájení je základ

Banana Pi R1 je napájeno z USB a navíc počítač obsahuje čip pro pokročilé řízení napájení. Může to být komplikace, ale napájecí čip přináší výhody. Můžeme pomocí něj například počítač zálohovat běžnou Li-pol baterií a nepotřebujeme další elektroniku. Ušetří nám to náklady na hardware i elektřinu.

Doba čtení: 7 minut

Banana Pi R1: malý počítač se SATA, Wi-Fi a switchem

Banana Pi R1 je malý jednodeskový počítač, který je schopen zvládnout funkci NASu, routeru, Wi-Fi AP i domácího serveru. Běží na něm běžná linuxová distribuce, do které je možno doinstalovat libovolný software. Díky výkonnému dvoujádrovému CPU není nutné se omezovat na úsporné serverové aplikace.

Doba čtení: 7 minut