Hlavní navigace

Seriál Banana Pi R1

Banana Pi R1 je malý jednodeskový počítač, který je schopen zvládnout funkci NASu, routeru, Wi-Fi AP i domácího serveru. Běží na něm běžná linuxová distribuce, do které je možno doinstalovat libovolný software. Díky výkonnému dvoujádrovému CPU není nutné se omezovat na úsporné serverové aplikace.

Banana Pi R1: provozované služby, zhodnocení, rizika

Na počítač Banana Pi R1 lze instalovat jakýkoli open-source software, proto na něm lze realizovat mnoho různých softwarových projektů. Může se jednat jak o vlastní projekty, tak provoz serverových aplikací. Před nasazením do provozu je potřeba se zamyslet i nad riziky, shrnout slabiny a celkově zhodnotit zařízení.

Josef Jebavý

13. 5. 2015 0:00
Doba čtení: 6 minut

Banana Pi R1: konfigurace WiFi a vytvoření bridge

Počítač Banana Pi R1 má již v základní výbavě WiFi, která tak rozšiřuje možnosti použití počítače a zároveň přidává další kombinace konfigurace síťových zařízení. WiFi může být provozována jak v módu klient tak módu AP. Po zprovoznění a konfiguraci WiFi AP je možno vytvořit bridge z WiFi a Ethernet rozhraní.

Josef Jebavý

6. 5. 2015 0:00 | Banana Pi
Doba čtení: 5 minut

Banana Pi R1: možnosti a konfigurace LAN a Ethernet switche

Miniaturní počítač Banana Pi R1 má nejen LAN, ale i Ethernet switch. Po zprovoznění a konfiguraci Ethernet switche může být v počítači jedno až pět síťových rozhraní. Počítat zároveň může zastat funkci gigabitového routeru a switche. Jak je v Banana řešena síť? Jaká má omezení? Jak je výkonná?

Josef Jebavý

28. 4. 2015 0:00 | Banana Pi
Doba čtení: 5 minut

Banana Pi R1: připojení SATA disku

Systém na Banana Pi R1 jde sice provozovat z SD karty, ale nejlepší je připojit 2,5" SATA disk a na ten přesunout systém. Pak může počítač plnit funkci NASu. Před zprovoznění disku je však potřeba nejprve opravit SATA napájení. S rozšiřující kartou lze připojit i více disků a zprovoznit RAID.

Josef Jebavý

22. 4. 2015 0:00 | Banana Pi
Doba čtení: 6 minut

Banana Pi R1: sériová konzole a power management unit AXP209

Banana Pi R1 je počítač, který bude nejspíše provozován bez klávesnice a monitoru. Ale i bez toho a bez sítě se dá k počítači přihlásit a opravovat konfiguraci nebo sledovat průběh bootování. Informace o napájení lze z PMU čipu AXP209 vyčítat a získat obdobné informace jako o baterce u notebooku.

Josef Jebavý

15. 4. 2015 0:00 | Banana Pi
Doba čtení: 5 minut

Banana Pi R1: instalace systému

Banana Pi R1 je malý jednodeskový počítač, který je schopen zvládnout funkci NASu, routeru, WiFi AP i domácího serveru. Má ovšem jiný procesor než rozšířené osobní počítače, a proto instalace GNU/Linuxu i fungovaní počítače je odlišné. Proto je potřeba rozdíly a postup instalace podrobně popsat.

Josef Jebavý

8. 4. 2015 0:00 | Banana Pi
Doba čtení: 5 minut

Banana Pi R1: pořádné napájení je základ

Banana Pi R1 je napájeno z USB a navíc počítač obsahuje čip pro pokročilé řízení napájení. Může to být komplikace, ale napájecí čip přináší výhody. Můžeme pomocí něj například počítač zálohovat běžnou Li-pol baterií a nepotřebujeme další elektroniku. Ušetří nám to náklady na hardware i elektřinu.

Josef Jebavý

25. 3. 2015 0:00 | Banana Pi
Doba čtení: 7 minut

Banana Pi R1: malý počítač se SATA, Wi-Fi a switchem

Banana Pi R1 je malý jednodeskový počítač, který je schopen zvládnout funkci NASu, routeru, Wi-Fi AP i domácího serveru. Běží na něm běžná linuxová distribuce, do které je možno doinstalovat libovolný software. Díky výkonnému dvoujádrovému CPU není nutné se omezovat na úsporné serverové aplikace.

Josef Jebavý

2. 3. 2015 0:00 | Banana Pi
Doba čtení: 7 minut