Hlavní navigace

Seriál Bezpečnost dat ve zdravotnictví

Spousta činností ve zdravotnictví se přesouvá do virtuálního prostoru. Zatímco jinde si už uvědomili nutnost zabezpečení citlivých dat, medicína na svou bezpečnostní evoluci zatím čeká.

Open-source má ve zdravotnictví dveře otevřené, ransomware bohužel taky

Za dvacet let prodělala medicína překotný vývoj. Kupředu se posunuly i související technologie a IT, otevřely se brány pro open-source a zlepšilo se i zabezpečení dat pacientů. Bohužel přibylo i hrozeb.

Děravé kardiostimulátory i ransomware decimující nemocnice

Ohlédnutí za uplynulým rokem ve zdravotnictví. Lidé nechodí po horách, ale po špitálech. A spolu s těmito lidmi kráčejí i jejich velmi citlivá data. Seznam problémů je ovšem stále velmi pestrý.

Doba čtení: 11 minut

Infuzní pumpy mohou být ovládnuty na dálku, řešení bude až v lednu

Některé infuzní pumpy společnosti Smith Medical obsahují zranitelnosti, které umožní vzdálené ovládání pumpy včetně ovlivnění léčby pacienta. Opět se opakuje klasická série bezpečnostních chyb.

Doba čtení: 3 minuty

FDA svolává téměř půl milionu kardiostimulátorů kvůli kritické zranitelnosti

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv varuje, že kritická zranitelnost firmwaru kardiostimulátorů umožňuje neautorizovaný přístup k zařízení a potenciálnímu útočníkovi umožňuje změnit konfiguraci přístroje.

Doba čtení: 4 minuty

Jak vymýtit Windows XP ve zdravotnictví

Je to téměř měsíc, co (nejen) britské zdravotnictví utrpělo výrazné škody kvůli smršti ransomwaru. Citlivým bodem celého útoku byly Windows XP. Jak jej ale proboha vymýtit ze zdravotnictví?

Doba čtení: 3 minuty

Kardiostimulátory mají tisíce chyb, kupte ho na eBay a zkuste hacknout

Nová studie firmy WhiteScope musí vyděsit i ty nejotrlejší kardiaky. V kardiostimulátorech se totiž našly tisíce bezpečnostních děr, a to hned na několika úrovních architektury.

Doba čtení: 4 minuty

GDPR ve zdravotnictví zajistí lepší ochranu dat pacientů

GDPR začíná být neuvěřitelně populární zkratka. Zkusíme si ji promítnout i do problematiky zdravotnictví a ochrany dat ve zdravotnických informačních systémech.

Doba čtení: 6 minut

Ochrana dat pacientů v ČR: pravidla jsou přísná, realita zatím pokulhává

Naše nejcitlivější informace se prodírají do digitálního světa. A jsou lákavé: za první čtvrtletí tohoto roku v USA unikly záznamy cca 1,5 milionů pacientů. Jak jsme na tom aktuálně s ochranou dat pacientů v ČR?

Doba čtení: 8 minut

Open-source projekty v medicíně: pomáhají hlavně v rozvojových ze­mích

Open-source se v medicíně prosazuje jen velmi zvolna a zatím nejvíce se využívá v rozvojových zemích s omezenými finančními zdroji. Existují však nadějné projekty, které to mohou změnit.

Doba čtení: 7 minut

eHealth v ČR: nová strategie bezpečné infrastruktury

eHealth je jedním z moderních zaklínadel IT, medicíny i politiky. Vize vypadá slibně, ale vývoj nebyl vždycky příznivý a přímočarý, navíc je poznamenán fatálními neúspěchy.

Doba čtení: 7 minut

Třetině pacientů v USA byla v loni odcizena osobní data

Letos již byla v USA odcizena data o 14 milionech pacientů. V porovnání s většinou minulých let se jedná o průměrný rok. Ohroženy jsou nejen zdravotní záznamy, ale i čísla platebních karet.

Doba čtení: 5 minut

Kardiostimulátory i další zařízení lze hacknout a ovládat na dálku

Různé medicínské přístroje umí pomoci zachraňovat život. Blíží se ale doba, kdy se mohou stát významným a nebezpečným bodem zájmu nebezpečných útočníků.

Doba čtení: 5 minut

Kudy mohou unikat data z nemocničních systémů?

I malý český trh je plný různých ambulantních a nemocničních informačních systémů. Ukážeme si, jak jsou data v těchto systémech zabezpečena a jaká rizika představuje práce s nimi.

Doba čtení: 7 minut

Bezpečnost dat ve zdravotnictví: většina úniků se zjistí pozdě

Spousta činností ve zdravotnictví se přesouvá do virtuálního prostoru. Zatímco jinde si už uvědomili nutnost zabezpečení citlivých dat, medicína na svou bezpečnostní evoluci zatím čeká.

Doba čtení: 6 minut