Hlavní navigace

Seriál Čtečky elektronických knih

Elektronická kniha je fenoménem od té doby, co se na trhu objevily levné čtečky s kvalitními displeji z elektronického papíru. V tomto občasníku testujeme různé modely, které se nám dostaly na redakční stůl.

Onyx Boox AfterGlow 2: čtečka s Androidem 4.2 a obchodem Play

Čtečka Onyx Boox AfterGlow 2 není první čtečkou s Androidem, před časem jsme recenzovali eReading.cz 4 Touch Light. Onyx ale nabízí navíc integrovaný obchod Google Play, což znamená bezproblémový přístup k dalším aplikacím. Mohlo by tak jít o dokonalé zařízení pro uživatele, který chce mít věci pod kontrolou.

Doba čtení: 10 minut

eReading.cz 4 Touch Light: čtečka s Androidem nebo už tablet s e-inkem?

Mobilní zařízení se začínají v některých oblastech čím dál více přibližovat, až někdy není jasné, kde leží hranice. Telefony velikostí dohánějí tablety, tablety se zase učí telefonovat, obojí zlepšují třeba parametry fotoaparátů. Nová čtečka eReading.cz 4 Touch Light začíná podezřele připomínat tablet.

Doba čtení: 8 minut

PocketBook Mini: opravdu kapesní čtečka s 5" displejem

Nová čtečka PocketBook Mini je zajímavá především svou velikostí. Její uhlopříčka je o palec menší než je u konkurence běžné. Výsledkem je kompaktní čtečka, která se vám vejde do každé kapsy a v tašce či kabelce nebude znamenat žádnou výraznější zátěž. To má jistě své výhody, ale zároveň to přináší kompromisy.

Doba čtení: 6 minut

Barevná čtečka PocketBook Color Lux: první nesmělé krůčky k barvě

Elektronické čtečky s e-ink displejem jsou populární zejména díky vynikajícímu kontrastu, který připomíná čtení na běžném papíru. Bohužel zatím nebyly k dispozici barevné displeje typu e-ink, takže například čtení dětských ilustrovaných knížek nebylo dokonalé. PocketBook to zkouší změnit svou čtečkou Color Lux.

Doba čtení: 6 minut

Galerie: barevná čtečka PocketBook Color Lux vs. Kindle vs. iPad

V redakci jsme měli delší dobu zapůjčenou čtečku knih PocketBook Color Lux, která se chlubí tím, že je prvním zařízením svého druhu s barevným e-ink displejem. Ten je navíc podsvícený, takže můžete v klidu večer s dětmi číst Medvídka Pú a můžete si prohlížet i barevné obrázky. Jak přesně barvy vypadají?

Doba čtení: do minuty

eReading Start 2: základní čtečka podruhé i s půjčováním knih

Zdálo by se, že obyčejná jednoduchá čtečka e-knih už dnes nemá šanci uspět. Pokročilí uživatelé chtějí podsvícení, vysoké rozlišení displeje a za chvíli budou chtít i barvy. Běžného uživatele ale zajímá něco jiného: uživatelské pohodlí, lokalizace, podpora formátů a možnost jednoduše koupit knihu.

Doba čtení: 7 minut

PocketBook Touch Lux: svítící dotyk se spoustou funkcí

Po delší době se nám do redakce dostala další čtečka elektronických knih. Tentokrát jde o značku PocketBook, která nepatří mezi věhlasná jména světové elektroniky. Přesto však její zařízení má čtenářům co nabídnout: vysoké rozlišení, podsvícení, rychlý procesor, WiFi a širokou podporu formátů.

Doba čtení: 9 minut

Recenze čtečky Kobo Glo: neznámý má co nabídnout

Zdálo by se, že na technologii elektronických čteček už není moc co vylepšovat. V loňském roce se ale dostaly na trh dvě novinky – e-papír s vyšším rozlišením a nasvícení. Oboje nasadil Amazon ve své čtečce Kindle Paperwhite a inspirovaly se i modely dalších značek. Jedním z nich je i čtečka Kobo Glo.

Doba čtení: 7 minut

Bookeen Odyssey HD FrontLight: svítící čtečka pro českého čtenáře

O čtečce Bookeen Odyssey už jste si na Rootu mohli přečíst jeden článek. Nyní přichází nová verze, která nabídne podsvícení a lepší displej. Slibuje ale zároveň i další novinky, které mohou být pro mnoho uživatelů velmi zajímavé. Podařilo se vyladit nedostatky z předchozí verze ke spokojenosti čtenářů?

Doba čtení: 7 minut

Recenze Kindle Paperwhite: svítící e-papír podle Amazonu

Na elektronickou čtečku Kindle Paperwhite se netrpělivě těšil celý svět. Bylo to znát především podle zájmu a předvánoční nákupní horečce. Jeho hlavním tahákem je samozřejmě svítící elektronický papír, ale má i další přednosti, kvůli kterým jde o velmi zajímavou čtečku hodnou vaší pozornosti.

Doba čtení: 10 minut

eReading Start: rychlá čtečka umí formáty ePub i Mobi

Český server eReading.cz představil už svou třetí čtečku. Je po designové stránce úplně jiná než ty předchozí. Určena je prý pro začátečníky ve čtení elektronických knih. Troufám si ale tvrdit, že tohle zařízení bude věrně sloužit i mnoha pokročilým uživatelům, protože mu nechybí nic podstatného.

Doba čtení: 9 minut

Wexler Flex One: první ohebná čtečka e-knih

Na český trh se snaží prorazit nová značka Wexler. Její zařízení pocházejí z Ruska a vyrábí je holding Avirsa. První z řady čteček se jmenuje Flex One a zaujme především vzhledem. Čtečka je velmi tenká, neuvěřitelně lehká, mírně prohnutá a ohebná. Přečtěte si recenzi nejnovější e-čtečky na českém trhu.

Doba čtení: 7 minut

Čtečka eReading Second Edition: znovu a lépe

Po tři čtvrtě roce přišel server eReading s novou verzí své čtečky elektronických knih. Samozřejmě nás zajímalo, jestli se od minula něco zásadního změnilo. Půjčili jsme si tedy eReading Second Edition na delší čas, abychom vyzkoušeli, jestli se tentokrát čtečce vyhnuly potíže, které měla minule.

Doba čtení: 7 minut

eWooky: česká čtečka s ekosystémem a tvrdým DRM

Do redakce se nám dostala další čtečka e-knih, tentokrát se zeleným logem eWooky. Jde o zařízení, které je napojené na českou distribuční platformu Wooky, která nabízí uživatelům i nakladatelům jednotný kanál, po němž může putovat obsah. Pohodlně vypadající symbióza má ovšem své nemalé háčky.

Doba čtení: 7 minut

Sony Reader PRS-T1: čmárejte si beztrestně do knih

Před časem jsem se rozhodl koupit si novou čtečku elektronických knih – ani ne tak kvůli tomu, že by mi ta stará nestačila, ale proto, že se konečně rozšířilo dotykové ovládání, od kterého jsem si sliboval snadnější opravování chyb v e-knihách. Volba padla na čtečku PRS-T1, opět od Sony.

Doba čtení: 19 minut

Bookeen Odyssey: solidní čtečka s drobnými muškami

Do redakce se nám na recenzi dostala další „česká“ čtečka e-knih. Tentokrát jde o výrobek francouzské společnosti Bookeen, který ale svým čtenářům distribuuje česká firma PalmKnihy. Řadí se tato čtečka k tomu lepšímu na trhu, nebo jde zase o další čínský nedodělek s hromadou špatných vlastností?

Doba čtení: 9 minut

Čtečka eReading: nedokonalá první vlaštovka

Server eReading nedávno představil novou českou čtečku elektronických knih. Ta by měla oslovit čtenáře bezproblémovou podporou češtiny a hlavně propojením s českým obchodem s knihami. Čtenář si tak může nakoupit knížky přímo ze čtečky. Přístroj jsme si půjčili a vyzkoušeli a přinášíme vám jeho podrobnou recenzi.

Doba čtení: 11 minut

Kožené oblečky pro vaše e-čtečky

Čtečka Amazon Kindle je sice poměrně levná a na svou cenu i robustní, přesto je potřeba myslet na to, že jde o křehké zařízení. Nemálo uživatelů zjistilo, že zejména e-ink displej je poměrně náchylný k poškození. I přes snadnou reklamaci je rozhodně lepší a snazší poškození předcházet, než je ex post řešit.

Doba čtení: 5 minut