Hlavní navigace

Seriál Databáze současným pohledem

Seriál se zabývá pohledem na současné databáze. Ukazuje aktuální trendy v přístupu ke zpracování dat.

Partnerem seriálu je IBM Česká republika

Společnost IBM otevřela první pobočku v Československu již v roce 1932. Šlo o šestou pobočku IBM v Evropě a vůbec první v regionu střední a východní Evropy (CEE). IBM Česká republika má centrálu v  Praze a další pobočky v  Brně a Ostravě. Vzhledem ke strategické poloze je Česká republika také sídlem pro centrálu IBM pro region CEE. Laboratoř pro výzkum a vývoj IBM v  Praze byla otevřena v  roce 1995 a těší se výborné reputaci ve výzkumu technologií pro rozpoznávání řeči, mezi něž patří mimo jiné oblast převodu textu na řeč a překlad v  reálném čase. Výsledky zdejší práce dnes využívá například řada předních výrobců automobilů.

partner seriálu

 Monitoring RDBMS PostgreSQL

Ať už používáme jakoukoliv databázi, je nutné monitorovat jak databázi, tak databázový server. Dnes si ani nedovedu představit provoz nějaké náročnější aplikace bez základního monitoringu.

Doba čtení: 7 minut

Řízení změn záznamů v relační databázi

V dnešní úvaze bych rád podrobněji probral změnu záznamů (Update) v relační databázi (RDB), rekonstrukci nežádoucích změn a historii již provedených změn.

Doba čtení: 7 minut

Jak a proč vybírat framework pro databázové aplikace

V této úvaze bych se rád podělil se čtenáři o zkušenosti s vývojem databázových aplikací (dále jen DBA), postavených právě na relačních databázích (RDB).

Doba čtení: 6 minut

Na co si dát pozor při návrhu databáze?

Při monitorování systému se snažíme o detekci úzkých hrdel. U systémů s extrémními problémy bez extrémní zátěže jsou problémy většinou už v samotném návrhu databáze a v návrhu dotazů.

Doba čtení: 7 minut

Konfigurace Postgresu: kolik zdrojů si databáze může vzít

Pokusím se vám ukázat, že konfigurace Postgresu je směšně jednoduchá. V první části se budu věnovat základnímu nastavení, které určuje, kolik zdrojů (RAM, IO) si může pro sebe vzít databáze.

Doba čtení: 8 minut