Hlavní navigace

Seriál Dlaždice trochu jinak

Už nějakou dobu probíhá ve všech možných zákoutích internetu diskuse o vhodnosti či nevhodnosti použití „dlaždic“ v systému Windows 8. My se v seriálu zaměříme na trochu jiný systém dlaždic – na tzv. tiling window managery (dlaždicové správce oken), které už jsou s námi několik dekád.

Dlaždice trochu jinak: správce oken Sawfish

Náš seriál o zajímavých správcích oken definitivně končí. V minulém dílu jsme ukončili velkou část o správci oken Awesome a dnes si přidáme ještě jeden zákusek. Seriál totiž společně završíme popisem WM, který sice není dlaždicový, ale každopádně je velmi zajímavý – jedná se o správce oken Sawfish.

Doba čtení: 13 minut

Dlaždice trochu jinak: tiling vs. okýnka

V minulém dílu jsme dokončili nastavení stavového panelu a zvětšili rozsah systémových informací pomocí aplikace Conky. Dnes se zaměříme na dvě věci ohledně dokončení konfigurace Awesome – změnu tématu a jednu malou vychytávku. Článek uzavřeme srovnáním tiling WM s běžnými okenními manažery.

23. 10. 2014 0:00
Doba čtení: 10 minut

Dlaždice trochu jinak: další widgety pro Awesome

Pracovní prostředí nemusí být navzdory zažitému standardu tvořeno jen plovoucími okny, dá se pracovat i s rozložením dlaždic. Minule jsme zahájili proces úprav stavového panelu Awesome postupným přidáváním widgetů pro zobrazení systémových informací. Dnes v tom budeme pokračovat a doplníme i další změny v konfiguraci.

Doba čtení: 8 minut

Dlaždice trochu jinak: rozšíření a widgety pro Awesome

Pracovní prostředí nemusí být navzdory zažitému standardu tvořeno jen plovoucími okny. Dá se pracovat i s rozložením dlaždic, které je mnohem starší než okýnka. V dnešním dílu seriálu se zaměříme na velmi zajímavou oblast WM Awesome – rozšíření a různé widgety a pluginy do stavového panelu.

Doba čtení: 10 minut

Dlaždice trochu jinak: Awesome v kombinaci se Sawfish

Pracovní prostředí nemusí být navzdory zažitému standardu tvořeno jen plovoucími okny. Dá se pracovat i s rozložením dlaždic, které je mnohem starší než okýnka. Od dnešního dílu se začneme zabývat mnohem praktičtější činností a postupně si nainstalujeme a nakonfigurujeme Awesome v kombinaci se Sawfish.

Doba čtení: 11 minut

Dlaždice trochu jinak: rozšíření správce Awesome

Pracovní prostředí nemusí být navzdory zažitému standardu tvořeno jen plovoucími okny. Dá se pracovat i s rozložením dlaždic, které je mnohem starší než okýnka. V minulém dílu jsme dokončili ukázky ze základní konfigurace WM Awesome a dnes se podíváme na jeho velmi silnou stránku – rozšíření.

Doba čtení: 8 minut

Dlaždice trochu jinak: správce oken Awesome

Pracovní prostředí nemusí být navzdory zažitému standardu tvořeno jen plovoucími okny. Dá se pracovat i s rozložením dlaždic, které je mnohem starší než okýnka. V minulém dílu našeho seriálu jsme dokončili průzkum XMonad a v tom dnešním nakousneme poslední z plánovaných tiling správce oken – Awesome.

Doba čtení: 14 minut

Dlaždice trochu jinak: panely Dzen2, Trayer a Stalonetray

Pracovní prostředí nemusí být navzdory zažitému standardu tvořeno jen plovoucími okny. Dá se pracovat i s rozložením dlaždic, které je mnohem starší než okýnka. V dalším dílu o WM XMonad se zaměříme hlavně na možnosti instalace a nastavení stavového panelu Dzen2 a systémového panelu Trayer, popř. Stalonetray.

Doba čtení: 10 minut

Dlaždice trochu jinak: konfigurace správce oken XMonad

Pracovní prostředí nemusí být navzdory zažitému standardu tvořeno jen plovoucími okny. Docela dobře je možné pracovat i s rozložením dlaždic, které je mnohem starší než okýnka. Dnes se budeme věnovat pokročilejší konfiguraci správce XMonad hlavně s důrazem na instalaci stavového panelu a jeho konfiguraci.

Doba čtení: 6 minut

Dlaždice trochu jinak: seznámení s XMonad

V předchozím dílu seriálu o tiling WM jsme se věnovali WM Subtle. V dnešním díle budeme pokračovat a to sice úvodem do dalšího správce oken – XMonad. Ten je napsaný ve funkcionálním jazyce Haskell a pomocí tohoto jazyka je možné jej také konfigurovat. První verze XMonad vyšla teprve v roce 2007.

Doba čtení: 6 minut

Dlaždice trochu jinak: konfigurace a přizpůsobení Subtle

Už nějakou dobu probíhá ve všech možných zákoutích internetu diskuse o vhodnosti či nevhodnosti použití „dlaždic“ v systému Windows 8. Také v Linuxu je možné používat dlaždice, ale výrazně jiným způsobem. V prvním článku jsme se věnovali troše teorie. Dnes budeme pokračovat v popisu konfigurace a přizpůsobení Subtle.

Doba čtení: 7 minut

Dlaždice trochu jinak: správce oken Subtle

Už nějakou dobu probíhá ve všech možných zákoutích internetu diskuse o vhodnosti či nevhodnosti použití „dlaždic“ v systému Windows 8. My se v následujících článcích zaměříme na trochu jiný systém dlaždic – na tzv. tiling window managery (dlaždicové správce oken), které už jsou s námi několik dekád.

Doba čtení: 8 minut