Hlavní navigace

Seriál DNSSEC a bezpečné DNS

Seriál, díky kterému pochopíte princip DNS systému, jeho slabiny a schopnosti. Dozvíte se, jak je možno na něj zaútočit a především poznáte techniku, která má DNS ochránit. Ta se jmenuje DNSSEC.

Doména .CZ spouští jako první automatickou správu DNSSEC klíčů

Velká novinka českého doménového registru CZ.NIC umožňuje automatickou údržbu bezpečné DNSSEC delegace, takže je možné na doméně spustit DNSSEC i vyměnit klíč bez nutnosti komunikace s registrátorem či registrem.

Doba čtení: 5 minut

DNSSEC s BIND 9.9 snadno a rychle

Nasazení DNSSEC na autoritativní server je asi nejsložitější částí přechodu na DNSSEC. Není to ale nic, čeho by bylo třeba se obávat. Podepíšeme si zónu na DNS serveru BIND 9.9 s minimálními zásahy do infrastruktury.

Doba čtení: 6 minut

Moderní DNSSEC: eliptické křivky a nevinné lži

Systém bezpečných doménových jmen DNSSEC je tu s námi v ostrém provozu už víc než pět let. Ačkoli základní principy zůstávají stejné, prochází nadále inovacemi. V tomto článku se zaměříme na podporu eliptických křivek v DNSSECu a na efektivní implementaci negativních odpovědí při online podepisování.

Doba čtení: 7 minut

Bezpečné domény s OpenDNSSEC

I když je Česká republika světovým lídrem v počtu domén zabezpečených pomocí DNSSEC, stále je takřka 65 procent domén nezabezpečeno. V článku si představíme sadu nástrojů OpenDNSSEC, která dokáže proměnit dosud nepodepsané domény v podepsané s minimálním úsilím a bez negativních bezpečnostních důsledků.

Doba čtení: 7 minut

Hotovo: DNS je podepsáno

Ve čtvrtek 15. července 2010 proběhla publikace skutečného KSK klíče kořenové zóny. Tím se završil proces, který trval skoro celé dva roky. Pojďme se blíže podívat na historii celého procesu podpisu kořenové zóny. Naše vyprávění volně navazuje na předchozí článek se stručnou historií technologie DNSSEC.

Doba čtení: 6 minut

DNSSEC: I have no root and I must scream

Možná si ještě vzpomenete na chybovou hlášku některých verzí jádra, která se vypisovala v případě, že nebyl nalezen diskový oddíl pro kořenový adresář. V případě Linuxu došlo k zastavení bootovací sekvence. U DNSSEC není situace tak kritická a existují způsoby, jak chybějící podpis kořenové zóny vyřešit.

Doba čtení: 7 minut

Údržba DNSSEC klíčů

V minulém dílu našeho seriálu o bezpečnostní technologii DNSSEC jsme si ukázali, jak zapnout DNSSEC na autoritativním serveru, vygenerovat klíče pro podepsání zónového souboru a jak zónu podepsat. Dnes si ukážeme, jak vytvořit řetěz důvěry, jak jednotlivé klíče vyměnit, a proč je to zapotřebí dělat.

Doba čtení: 8 minut

DNSSEC na autoritativním serveru

V minulém článku o technologii DNSSEC jsme si ukázali, jak nastavit resolver pro validaci DNSSEC podpisů. V dnešní části našeho seriálu si ukážeme, jak zapnout DNSSEC na autoritativním serveru Bind a NSD, jak vygenerovat klíče pro podpis zóny a jak nakonec podepsat samotnou zónu.

Doba čtení: 8 minut

Konfigurace DNSSEC validujícího resolveru

V předchozím článku jsme si ukázali principy technologie DNSSEC. Dnes se dostáváme od teorie k praxi: ukážeme si, jak nakonfigurovat DNS server, aby validoval DNSSEC podpisy a znal nejdůležitější pevné body důvěry v DNSSEC stromu. Na závěr si řekneme, co je to DLV registr a jak nám může zjednodušit život.

Doba čtení: 9 minut

Jak funguje DNSSEC?

Už jsme si vysvětlili, k čemu DNSSEC slouží a jaká je jeho historie. Dnes o tom, jak vlastně funguje. DNSSEC je technologie, která rozšiřuje DNS protokol o nové typy RR záznamů a příznaky v DNS zprávě, a pomocí těchto nových typů lze následně ověřit pravost informací, které obsahuje DNS odpověď.

Doba čtení: 9 minut

DNSSEC a jeho historie

V roce 1990 byl internet stále poklidné místo, kde jeho uživatelé žili v poklidu a ve vzájemné harmonii. Nebo ne? V tom samém roce přichází Steven M. Bellovin na zásadní chybu při používání DNS. Vzájemná důvěra mezi počítači byla v té době většinou řešena pouze na základě správného doménového jména v DNS.

Doba čtení: 4 minuty

DNSSEC a DNS zpráva pod drobnohledem

V předchozí části seriálu o technologii DNSSEC jsme začali s představením samotného protokolu DNS. Dnešní díl bude opět věnovaný DNS, a řekneme si něco o struktuře DNS zprávy, nejčastějších příznacích v DNS dotazech a odpovědích, a na závěr něco o omezeních DNS protokolu a rozšířeních, která je odstraňují.

15. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 6 minut

DNSSEC část první aneb je potřeba začít od píky

Dnešní internet je po fyzické stránce změť kabelů, nějaké ty směrovače a k tomu hromada různých serverů. Vzhledem k tomu, že si lidé hůře pamatují čísla než jména a naopak počítače nerozumí jménům, ale číslům, musel vzniknout systém překladu. Úvodní článek ze série o DNSSEC bude tedy o principech fungování DNS.

Doba čtení: 6 minut