Hlavní navigace

Seriál Knihovnička

V tomto občasníku vás seznamujeme se zajímavými knihami, které se objevují na našem knižním trhu. Pokud nemáte co číst a rádi byste obohatili svou knihovnu o nějaký nový kousek, přečtěte si naše recenze.

Jono Bacon: Vyrovnat se s neúctou

Recenze knihy bývalého komunitního manažera Ubuntu. O tom, jak zvládnout kritiku, bez ohledu na to, jak je nepříjemná. Máte vlastní blog, svůj projekt? Objevují se pod ním nepříjemné komentáře? Umíte se s nimi vyrovnat? Ubuntu čelí kritice soustavně, jak se s ní dokáže vyrovnávat? Umíte to taky?

Doba čtení: 7 minut

Markus Winand: SQL Performance Explained

Při svých školeních vidím, že se překvapivě hodně vývojářů nedokáže jednoduše vymanit z limitů, které jsou vlastní technologii, kterou při své běžné práci denně používají. Jsou příliš zafixovaní na jednu technologii, což jim pak překáží efektivně řešit případné výkonnostní problémy moderních databází.

Doba čtení: 3 minuty

Tvorba open source softwaru: jak úspěšně řídit projekt (+ soutěž)

V Edici CZ.NIC vyšla další česká kniha. Tentokrát jde o titul Karla Fogela, který se zabývá pohledem na lidský prvek při řízení a správě open-source projektů. Většina z nich totiž začíná jako nápad jednoho člověka, ale pokud se má stát projekt skutečně velkým a úspěšným, je potřeba více než jen umění programovat.

Doba čtení: 5 minut

Průvodce tvorbou dokumentů: vážně nevážně nejen o sazbě

Do ruky se mi dostala velmi zajímavá kniha o tvorbě dokumentů. Pokud jste nad tím mávli rukou s tím, že jde určitě o další „Píšeme ve Wordu snadno a rychle“, pak se šeredně pletete. Pokud vám něco řeknou jména Rybička, Čačková a Přichystal, pak víte, že půjde o úplně jinou kávu. Totiž tu nejlepší.

Doba čtení: 3 minuty

Česká příručka Ubuntu 10.10 je zase úplně nová

Ubuntu 10.10 vyšlo 10. října a nyní se na pulty knihkupectví dostává tradiční česká příručka, kterou připravuje Ivan Bíbr a jeho kolektiv autorů. Opět v ní najdete dvě DVD naplněná po okraj daty a také spoustu návodů, tipů, postupů a rad nejen pro začátečníky. Čím se kniha liší od svých předchůdkyň?

Doba čtení: 3 minuty

Vytváříme vlastní distribuci Linuxu podle české knihy

Proč si vlastně vytvářet vlastní distribuci? Na co všechno je třeba při její tvorbě myslet? Jaké nástroje jsou pro tvorbu distribuce nejvhodnější? Jak zvolit a zabalit aplikace třetích stran? Tyto a další otázky slibuje zodpovědět kniha Lukáše Jelínka s názvem Vytváříme vlastní distribuci Linuxu.

Doba čtení: 4 minuty

Digitální fotografie v programu GIMP

GIMP je velmi mocným nástrojem pro práci s grafikou, ale uživatelé velmi často neznají podstatnou část jeho vlastností a neumí jeho potenciálu využít. Nejen jim by měla pomoci nová kniha Digitální fotografie v programu GIMP, kterou nedávno vydal Lubomír Čevela. Jaká kniha je a má smysl si ji koupit?

Doba čtení: 2 minuty

Mandriva Linux 2010: instalační a uživatelská příručka

Ivan Bíbr se svým týmem připravil patnáctou knihu o linuxové distribuci Mandriva. Tentokrát se jedná o verzi pro rok 2010 a kromě výborného čtení v knize naleznete také 27 GB dat pro pohodlnou instalaci celého systému včetně mnoha aplikací. Jaká je nová kniha Ivana Bíbra? Stojí za to si ji koupit?

Doba čtení: 3 minuty

Praktická příručka uživatele Ubuntu 9.10

Ivan Bíbr vydal se svým týmem už třetí knihu o linuxové distribuci Ubuntu. Ta je v současnosti jednoznačně nejpopulárnější desktopovou distribucí a tak je velmi příjemné, že i český uživatel má i svou českou příručku. Navíc pocházející z české kotliny. Co vše obsahuje a pro koho je užitečná?

Doba čtení: 2 minuty

Jak drahé je zdarma aneb předvídatelná iracionalita

Pokud si ještě pořád namlouváte že máte svá rozhodnutí plně pod kontrolou a vždy víte co děláte, pak jste pravděpodobně ještě nečetli knihu Dana Arielyho. Dokáže vám, že existuje řada faktorů, které rozhodují o vašem rozhodování, které obvykle není tak vědomé a racionální, jak jste si mysleli.

Doba čtení: 4 minuty

Kdo řídí internet? Všechno je jinak...

Pokud patříte stále ještě mezi naivní uživatele, kteří se domnívají, že internet je místem naprosté svobody a otevřenosti a jeho celosvětovost mu dovoluje vyhýbat se státním regulacím a omezením, pak vás zřejmě zklameme. Kniha s názvem Kdo řídí internet? od nakladatelství Dokořán totiž otevírá oči.

Doba čtení: 5 minut

Wireshark a Ethereal: kompletní průvodce

Jako administrátoři, správci sítí či bezpečnostní pracovníci musíte čas od času sledovat provoz na síti. Aplikací k tomuto účelu existuje celá řada. Jednou z nich je také Wireshark, dříve známý jako Ethereal. Čerstvá knížka, kterou vydal Computer Press, vám ukáže, jak na to. Komu je určena a co obsahuje?

Doba čtení: 4 minuty

Jonathan Zittrain: Budoucnost internetu a jak to zastavit

Budoucnost globálního internetu tak, jak ho teď známe, je velmi nejistá, píše Jonathan Zittrain. Kam se bude síť sítí ubírat, proč se mít na pozoru před uzavřenými přístroji a co je sociální tagování? O tom se dočtete v jeho nové, pozoruhodné knize nazvané The future of the internet and how to stop it.

Doba čtení: 5 minut

Pavel Satrapa: Internetový protokol IPv6 (2. vydání)

Druhé vydání úspěšné knihy Pavla Satrapy o internetovém protokolu IPv6 je zásadně přepracované, obsahuje informace o aktuálním stavu postupně nastupující technologie a vydalo jej sdružení CZ.NIC. Knihu můžete zakoupit v papírovém vydání či si ji stáhnout zdarma v elektronické podobě. Co je v ní nového?

Doba čtení: 3 minuty

SEO v PHP: kniha nejen pro programátory

Každý moderní webdesignér by měl znát alespoň základy SEO a přizpůsobovat své weby vyhledávačům. Co když se ale před stejnou problematikou octne vývojář, který je obvykle zaměřen spíše na pozadí fungování webů než na jejich optimalizaci pro vyhledávače. Kniha SEO v PHP pomůže v orientaci nejen jemu.

Doba čtení: 4 minuty

Jádro systému Linux: kompletní průvodce programátora

Knih o linuxovém jádru u nás mnoho nenajdete. O to víc mě potěšila nová kniha Jádro systému Linux, která pochází dokonce z pera českého autora Lukáše Jelínka. Je to sice kniha o jádru operačního systému, není ale rozhodně určena jen programátorům. Počte si i zvídavý uživatel.

Doba čtení: 4 minuty

Drupal: podrobný průvodce tvorbou a správou webů

Uvažujete o tvorbě většího webu a nechcete vše psát na koleně od nuly? Velmi pohodlným a při tom mocným řešením je nasazení komplexního redakčního systému, který zvládne tvorbu i správu celého webu za vás. Jedním z nich je například Drupal. Podíváme se na novou českou publikaci, která o něm vyšla.

Doba čtení: 6 minut

Matt Mason: Pirátovo dilema

Nedávno vyšla nová zajímavá kniha o pirátech a jejich vlivu na společnost. Kniha by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti. Matt Mason v ní otevírá několik velmi důležitých témat. Dovolte mi krátkou úvahu nad dvěma tématy, která dle mého názoru přesahují tradiční (Lessigův) pohled na pirátství.

Doba čtení: 3 minuty

John Resig: JavaScript a Ajax

Nakladatelství Computer Press loni na podzim vydalo knihu JavaScript a Ajax - Moderní programování webových aplikací od Johna Resiga, zaměstnance Mozilla Corporation a autora jedné z nejpopulárnějších JavaScriptových knihoven jQuery. Kniha je určená zájemcům o pokročilé programovací techniky na dnešním webu.

Doba čtení: 6 minut

Kniha Začínáme programovat v Ruby on Rails

Framework pro tvorbu webových aplikací zvaný Ruby on Rails je ve světě stále populárnější. Jeho rozšíření u nás donedávna mimo jiné ztěžovala absence dostupné knihy v českém jazyce. Má proto kniha Začínáme programovat v Ruby on Rails od nakladatelství Computer Press šanci vyplnit tuto mezeru?

Doba čtení: 4 minuty

Google Story: malý začátek velkého příběhu

Nakladatelství Pragma na jaře vydalo český překlad Google Story, knihy popisující vznik Googlu a sledující jeho činnost od začátků až do roku 2005. Google Story shrnuje nejen události všeobecně známé, ale pokusí se čtenářům odhalit i něco málo ze zákulisí Googlu a z života jeho zakladatelů.

Doba čtení: 5 minut

Digitální svět, tradice a svoboda

Často slýcháme o pirátech internetu, kteří šíří ilegální kopie hudebních nosičů. Slýcháme také o přísných postizích za sdílení nebo stahování chráněného materiálu. Co nás ale vede k tomu, že se dělíme o kulturu, byť nezákonně? Proč pod hrozbou vysokých pokut dále stahujeme, vypalujeme? Proč se účastníme open-source projektů?

Doba čtení: 5 minut

Ivan Bíbr: Mandriva Linux 2007 CZ

Existuje mnoho způsobů, jak získat poslední verzi distribuce Mandriva. Můžete si stáhnout ISO obrazy, koupit krabicovou verzi, instalovat přímo z internetu nebo si koupit knížku Ivana Bíbra. Kromě systému samotného tak dostanete ještě špičkovou příručku, která vás naučí „ten Linux” používat.

Doba čtení: 3 minuty

Linux Knoppix na maximum

Jednou za čas se na pultech knihkupectví objeví kniha spojená s konkrétní linuxovou distribucí. Kromě toho, že vám nabídne komplexní pohled do hlubin vybraného systému, slouží také jako velmi účinný popularizační prvek. Dnešní titul patří právě mezi takové knihy a pojednává o velmi oblíbené live distribuci.

Doba čtení: 4 minuty

Java 5 - Ivor Horton

Dnes si představíme další, tentokrát velmi obsáhlou publikaci o rychle se rozvíjejícím a velmi moderním programovacím jazyce. Podíváme se na ni více zblízka a zjistíme, čím se liší od ostatních knih. Kniha je určena všem, kteří by se rádi naučili Javu opravdu na úrovni.

Doba čtení: 5 minut

Jiří Iskra: Google

Vyhledávání, Gmail, Google Talk a další služby, to je podtitul nové knihy z nakladatelství Computer Press, která vám nabídne informace o kompletním portfoliu aplikací společnosti Google. Je určena jak začátečníkům, kteří se chtěji s Google seznámit, tak i pokročilým uživatelům, kteří se chtěji naučit nové triky.

Doba čtení: 3 minuty

Václav Kadlec: Mozilla Thunderbird

Novinkou od nakladatelství Computer Press je poměrně útlá uživatelská příručka, která vás postupně provede všemi důležitými částmi populárního poštovního klienta Thunderbird. Kniha je určena především začátečníkům, ale své si v ní mohou najít i mírně pokročilí uživatelé.

Doba čtení: 3 minuty

Linux: Kapesní přehled

Novinka od nakladatelství Computer Press vám prý nabídne ucelený pohled na linuxové příkazy. Bohužel až příliš stručně a nepříliš přesně. Do kapsy se vám ovšem skutečně vejde.

Doba čtení: 3 minuty

Bezpečnost bezdrátové komunikace

Tak se mi do rukou dostala zajímavá publikace od Rity Pužmanové, která se zabývá velmi opomíjenou částí zabezpečení, a to bezdrátovými sítěmi. Autorka má poměrně velké zkušenosti s publikační činností, a tak je knížka velmi dobře zpracovaná.

Doba čtení: 3 minuty

GNU Emacs a Vim

Na pultech knihkupectví se nedávno objevila velmi zajímavá kapesní příručka pro všechny uživatele populárních editorů Emacs a Vim. Pojďme ji společně prolistovat.

Doba čtení: 3 minuty