Hlavní navigace

Seriál Matematické programy pro Linux

Nejen studenti přírodních věd ocení nástroje pro matematiku. Několik vám jich představíme. Můžete je používat i v Linuxu.

Další nástroje (nejen) na výuku matematiky

V dnešním článku si představíme opět několik nástrojů, které se hodí všem matematikům a těm, kteří (se) chtějí matematiku učit. Bude to nástroj na výuku geometrie CaRMetal, zajímavý prográmek na modelování 3D grafů K3DSurf a Gwyddion, který nalezne uplatnění nejen v mikroskopii, ale také při analýze.

Doba čtení: 5 minut

Wolfram Alpha: vyhledávání a počítání online

Ne vždy je možné mít po ruce v počítači nějaký robustní výpočetní systém. A zřejmě ani nemnoho uživatelů nebude něco takového používat pro občasné výpočty. Právě jím by mohl posloužit vyhledávač Wolfram Alpha, který kromě znalostního vyhledávání umí také více než obstojně počítat.

Doba čtení: 4 minuty

Chcete tisknout grafy? Zkuste RLPlot

Aplikace RLPlot představuje nástroj pro jednoduché zpracování dat a jejich vizualizaci. Nabízí sice jen základní statistické nástroje, ale velmi jednoduché ovládání a pohodlný tiskový export grafů. Zaměřuje se na vizuální prezentaci vytvořených grafů. Ať už na počítači nebo třeba v tiskovinách.

Doba čtení: 4 minuty

Scilab: simulace i výpočty s toolboxy

Za nejslabší místo programů, které se snaží konkurovat Matlabu, je považována absence kvalitních toolboxů. To však neplatí o Scilabu, sytému určenému pro numerické výpočty, simulace i zpracování měření. Široká paleta rozšíření z něj činní výkonného pomocníka do laboratoře i pro běžné technické výpočty.

Doba čtení: 4 minuty

Šikovný počtář FreeMat

Tento nástroj umožňuje kromě využití standardní palety funkcí i možnost si doprogramovat vlastní. Vše v rychlém a přehledném provedení. Ani možnosti základní nabídky FreeMat nejsou špatné. Využití tak nalezne nejen jako lepší kalkulačka, ale také ve vzdělávání, inženýrských a přírodovědných disciplínách.

Doba čtení: 4 minuty

Matematika na vysoké úrovni s wxMaxima

Program wxMaxima představuje jeden z funkčně nejlépe vybavených matematických nástrojů vůbec. Jeho užívání ale nemusí být pro každého snadné. Proto se pokusíme přiblížit základní syntaxi, užívání některých důležitých funkcí a nezapomeneme ani na odkazy na další zdroje pro studium.

Doba čtení: 4 minuty

wxMaxima a Maxima: všestranný počtář à la Maple

Tento matematický program se snaží vytvořit bezplatnou alternativu populárního Maple, což se mu do značné míry daří. Nabízí sofistikované bohaté funkce, stabilní běh i poměrně pohodlné ovládání. Pokud potřebujete (nejen) integrovat, derivovat nebo počítat s maticemi, může být pro vás tato aplikace zajímavou volbou.

Doba čtení: 4 minuty

Genius Mathematics Tool: pokus o český Matlab?

Zajímavý projekt českého autora se snaží nabídnout zdarma dostupné prostředí, které by se svojí strukturou, funkcemi a zaměřením stalo konkurencí pro aplikace jako jsou Matlab, Maple či Mathematica. Umožňuje provádět výpočty, řešit numerické problémy, vykreslovat grafy i programovat v jazyce GEL.

Doba čtení: 4 minuty

SciDAVis: profesionální grafy pro každého

SciDAVis je fork QtiPlotu, který kombinuje jeho pokročilé profesionální funkce s příjemný prostředím, které je snadno použitelné i pro obyčejné uživatele. V následujícím článku se pokusíme ukázat možnosti nástroje, který umožní vytvořit pěkný graf snadněji, než v populárním a zcela nevhodném Excelu.

Doba čtení: 4 minuty