Hlavní navigace

Seriál Mikroslužby

V posledních letech se hodně mluví o takzvaných mikroslužbách (microservices). Může se zdát, že jde o „Next Great Thing“ v IT, ale jejich koncept postaven na známých myšlenkách.

Partner seriálu o mikroslužbách

V IGNUM mají rádi technologie a staví na nich vlastní mikroslužby, díky kterým je registrace a správa domén, hostingů a e-mailů pro zákazníky hračka. Vymýšlet jednoduchá řešení pro obsluhu složitých systémů a uvádět je v život je výzva. Společnost IGNUM miluje mikroslužby a je proto hrdým partnerem tohoto seriálu.

Nástroje a služby využívané při nasazování mikroslužeb

V páté části seriálu o mikroslužbách se seznámíme s některými užitečnými nástroji a službami, které se používají při vývoji, nasazování i sledování mikroslužeb. Jedná se například o Apache ZooKeeper, Prometheus, Grafana atd.

Doba čtení: 25 minut

Použití nástroje Apache Kafka v aplikacích založených na mikroslužbách

Již několikrát jsme se v tomto seriálu setkali s nástrojem Apache Kafka. Jedná se o velmi často používaný (někdy i nadužívaný) nástroj, o jehož základních možnostech se v kontextu mikroslužeb zmíníme.

Doba čtení: 27 minut

Posílání zpráv v aplikacích založených na mikroslužbách

Dnes se budeme zabývat některými způsoby, jakými mezi sebou mikroslužby komunikují. Návrh správné komunikace je po rozdělení databáze (viz předchozí část) další kritickou částí celé architektury mikroslužeb.

Doba čtení: 23 minut

Způsoby uložení dat v aplikacích založených na mikroslužbách

Dnes si vysvětlíme, které problémy je nutné řešit, když bude každá mikroslužba obsahovat svoji databázi. Rozdělením původně monolitické databáze totiž ztratíme některé důležité vlastnosti (ACID), které je užitečné nějak nahradit.

Doba čtení: 23 minut

Mikroslužby: moderní aplikace využívající známých konceptů

V dnešním článku se seznámíme se základními principy, na nichž jsou postaveny takzvané mikroslužby (microservices). Může se zdát, že jde o „Next Great Thing“ v IT, ale jejich koncept postaven na známých myšlenkách.

Doba čtení: 18 minut