Hlavní navigace

Seriál Open-source software v cloudu

Cloud je moderní buzzword, který znamená mnoho různých věcí. V seriálu se zaměříme na komerční služby, na kterých je možné provozovat svobodný software, otevřené programovací jazyky nebo celá linuxová prostředí.

Vlastní linuxová distribuce na Azure

Pořídit si vlastní linuxový server není dnes už vůbec nic těžkého. Můžete si dát do housingu vlastní železo, pustit si virtuál nebo spustit systém v cloudu. Microsoft Azure nabízí předpřipravené čtyři distribuce: Ubuntu, CentOS, SUSE a Oracle Linux. Není ale problém sestavit image s vaší oblíbenou distribucí.

Doba čtení: 5 minut

Amazon Spot Instances: volatilní, ale extrémně levné počítání

V páté části seriálu Open-source software v cloudu se opět podíváme na Amazon. Cena procesorového času se neustále snižuje. Některé úlohy se již nevyplatí optimalizovat, je levnější je přeprat hrubou silou desítek výpočetních instancí. A Spot Instances posouvají hranici rentability optimalizace o řádný kus výše.

Doba čtení: 6 minut

Škálovatelný PHP hosting s podporou Git deploymentu

Programujete v PHP a závidíte kolegům s Ruby/Node.js cloudovou platformu Heroku? Deployment přes git push, škálování posunutím slideru a změnu verze jedním tlačítkem? Možná chcete taky něco víc než jen archaické nahrávání zdrojáků přes FTP, které už do moderní doby nepatří. Existuje řešení i pro PHP.

Doba čtení: 7 minut

Rychlá analýza dat v iPython notebooku

Web Státní veterinární správy nabízí jednoduchou mapu s výsledky všech provedených kontrol. Samotná data ale v jednoduše čitelné podobě k dispozici nejsou, takže pokud chcete zjistit, kde toho inspektoři našli nejvíc či jak si vedou podniky ministra financí, musíte se spolehnout na vlastní kousek kódu.

Doba čtení: 5 minut

Distribuce statických souborů z Amazon cloudu

Minulé pondělí vyšel na Rootu první díl seriálu o open-source software v cloudu. Článek porovnával služby Azure a Amazon Web Services (AWS). Protože mám AWS subjektivně raději než Azure, popíši, jak je možné udělat obdobnou konfiguraci na AWS a zmíním i použití CDN (zde se jmenující CloudFront).

Doba čtení: 7 minut

Úložiště v cloudu: porovnání Amazon a Azure

Cloudové řešení od Microsoftu si většina lidí spojuje pouze se systémem Windows a prostředím .NET. Ve skutečnosti se však jedná o široký a otevřený ekosystém, na kterém si bez problémů pustíte web postavený na PHP, server Node.js nebo virtuální stroj s Ubuntu. A všechno to můžete ovládat z bashe.

Doba čtení: 6 minut