Hlavní navigace

Seriál Povídky paralelistické

O fyzikálních limitech, lovcích mamutů a nějakém tom škatulkování do tří kategorií. Miniseriál o paralelismu vás stručně uvede do problematiky "vytváření souběžnosti". Podíváme se na to, proč nemusíme čekat na kvantové počítače a co pro zrychlení našich mašin můžeme udělat už dnes.

Povídky paralelistické: programování pro paralelní počítače

Denní chléb programátora paralelního superpočítače. Pokud si už teď dovedete alespoň zhruba představit, jak taková paralelní stanice vypadá, dosavadní díly našeho seriálu splnily svůj účel. Jak se ale pro paralelní počítače programuje?

Doba čtení: 5 minut

Povídky paralelistické: počítače von Neumannovského typu

Minule jsme si trochu přiblížili architekturu procesorů rodiny Intel P6. Přitom se nejedná o žádnou paralelní architekturu. Počítače s takovými procesory jsou klasické, von Neumannovského typu, přičemž principu paralelismu využívají pouze uvnitř svých výkonných jednotek. Navenek se chovají jako sekvenční systémy.

Doba čtení: 4 minuty

Povídky paralelistické: procesory Intel P6

Povídka o velevážené rodině procesorů Intel P6. Minule jsme si rozdělili úrovně možné paralelizace výpočetních systémů do tří skupin. Vraťme se nyní zpět k nejnižšímu stupni -- využití principu paralelnosti na úrovni hardwaru. Popíšeme si architekturu procesorů rodiny P6 firmy Intel.

Doba čtení: 5 minut

Povídky paralelistické: vytváření souběžnosti

O fyzikálních limitech, lovcích mamutů a nějakém tom škatulkování do tří kategorií. Dnešní úvodní díl nového miniseriálu o paralelismu vás stručně uvede do problematiky "vytváření souběžnosti". Podíváme se na to, proč nemusíme čekat na kvantové počítače a co pro zrychlení našich mašin můžeme udělat už dnes.

Doba čtení: 4 minuty