Hlavní navigace

Seriál Příchod hackerů

Seriál o příbězích prvních počítačových hackerů. Geniálních konstruktérů, programátorů, podnikatelů i kyberzločinců, kteří pomáhali utvářet svět počítačů a internetu.

Příchod hackerů: zrod botnetů

Tisíce, desetitisíce, statisíce a někdy i miliony nakažených PC, která čekají na příkaz svých „pánů“, aby provedla útok – rozeslání spamu či DDoS. Stejný počet nic netušících uživatelů, kterým hackeři pod rukama čtou doslova každý znak, včetně čísel kreditních karet a hesel k bankovním účtům. Tak fungují botnety.

Doba čtení: 6 minut

Příchod hackerů: nigerijský scam „419“

Určitě jste ho někdy dostali. Slavný „Nigerijský scam“ nebo prostě „Scam 419“ slibující za účast na jakési finanční transakci podíl na pohádkovém bohatství. Víte ale, jaký je původ a pozadí jednoho z nejoblíbenějších spamovacích „triků“, který se v různých obměnách objevuje už více než 400(!) let?

Doba čtení: 8 minut

Příchod hackerů: máte novou poštu

Prvním skutečným předchůdcem internetu byl telegraf – alespoň z hlediska rychlé komunikace na velkou vzdálenost. Není proto divu, že hromadně rozesílané nevyžádané elektronické zprávy se před více než 150 lety (a více než 100 let před prvními nevyžádanými e-maily) zrodily právě zde – u telegrafního klíče.

Doba čtení: 6 minut

Příchod hackerů: dejte si prejt, lančmít či SPAM! (spam – 1. část)

Mail je dávno mrtvý. Říká se na internetu deset let. Přesto ho používáme. Máte rádi SPAM? Nebo prejt? A co takhle lančmít? Přinášíme vám kompletní příběh o tom, proč se spam jmenuje SPAM, jak se do toho zamíchal prejt (a nikoliv lančmít) a jak se vším souvisí britské potravinové lístky a kavárna U mastné lžíce.

Doba čtení: 6 minut

Příchod hackerů: sbohem, identito

Zamysleli jste se nad tím, co se vlastně děje po úspěšném útoku viru, červa, trojana nebo jiného malware? Jak nakládají hackeři například s odcizenými čísly platebních karet a dalšími citlivými údaji? Vítejte ve světě krádeží identit a jejich zpeněžování, kde se s vašimi údaji kupčí opravdu ve velkém.

Doba čtení: 6 minut

Příchod hackerů: Kimovi soudruzi

Existuje jedna země, na niž si obvykle při úvahách o kybernetických útocích nevzpomeneme: poslední pohrobek stalinistických režimů toho nejtvrdšího ražení, Korejská lidově-demokratická republika (KLDR), nebo prostě Severní Korea. Program kybernetické války zahájil samotný Kim Čong-il už v 80. letech.

Doba čtení: 8 minut

Příchod hackerů: nulté dny

0-day nebo také Zero day útok je pojem, s nímž jsme vás již v našem seriálu seznamovali. Jedná se o využití doposud neznámé (nebo neopravené) slabiny – nejčastěji v operačním systému, aplikaci, API či prohlížeči. Tyto zranitelnosti jsou dnes samostatnou bezpečnostní „komoditou“, kterou rády nakupují některé státy.

Doba čtení: 6 minut

Příchod hackerů: třicet let konferencí

Shodou okolností na konci tohoto týdne začíná v Las Vegas sedmnáctý ročník tradiční hackerské a bezpečnostní konference Black Hat, na kterou hned v následujících dnech navazuje neméně slavná akce DEF CON. Téma dalšího dílu Příchodu hackerů je proto nasnadě: zrod a historie konferencí o hackingu.

Doba čtení: 7 minut

Příchod hackerů: ransomware

Vydírání je jednou z osvědčených cest, jíž si tvůrci malware vydělávají. Někdy se může jednat “jen” o lživé tvrzení, že je vaše PC napadeno (a stačí koupit licenci “bezpečnostní” aplikace, abyste nákazu odstranili), v jiných případech bývají zašifrována a následně držena jako rukojmí data uživatele.

Doba čtení: 8 minut

Příchod hackerů: rhybaření podruhé

Před časem jsme se věnovali zrodu phishingu a padl slib, že se k tématu rhybaření ještě vrátíme. Phishing, tedy posouvání návnad nic netušícím uživatelům s cílem získat jejich přístupové, osobní či platební údaje patří totiž dnes k nejpopulárnějším aktivitám kybernetických zločinců a gangů.

Doba čtení: 6 minut

Příchod hackerů: DDoS jako kyberválka

Tématu kybernetické války jsme se už dotkli v souvislosti se Stuxnetem a dalšími útoky, cílenými především do oblasti průmyslových systémů a špionáže na blízkém východě. To byla kybernetická válka vedená potichu a nenápadně – svět se o ní dozvěděl jen díky chybám v útočném malware. DDoS ale nemůže být skrytý.

Doba čtení: 5 minut

Příchod hackerů: útok na mobily

Minulý týden uplynulo deset let od objevení prvního mobilního malware. Aktuální díl příchodu hackerů věnujeme proto příběhu prvních útoků na mobilní telefony. Nejdřív však na trh musely přijít chytré telefony, které by částečně zvládaly i funkce počítače. Jako v mnoha případech, i tentokrát bylo první IBM.

Doba čtení: 6 minut

Příchod hackerů: DDoS v rukou kybervyděračů

Experimentování, vtípky, zlomyslnosti, pomsty, aktivismus, získávání informací, zcizení identit – tak se postupně vyvíjela motivace DoS a DDoS útoků během prvních patnácti let jejich existence. Před deseti lety se ale navíc objevil ve větším měřítku nový fenomén: kybernetické vydírání.

Doba čtení: 6 minut

Příchod hackerů: zlatá éra DDoS s nástupem botnetů

V minulých dvou dílech seriálu o zrození hackerů a jejich řemesla jsme se věnovali počátkům a postupnému růstu útoků DoS a DDoS – od prvních jednoduchých metod k prvním efektivním nástrojům a využívání zombie počítačů. Skutečná zlatá éra útoků DDoS ale měla přijít teprve po roce 2000 společně s botnety.

3. 6. 2014 0:00
Doba čtení: 7 minut

Příchod hackerů: DoS se mění v DDoS

Minulý týden jsme otevřeli téma DDoS útoků, věnovali jsme se v podstatě jen jejich starší a jednoduší „DoS“ verzi. Na konci devadesátých let ale fenomén „odmítnutí služby“ postoupil na další úroveň, prodloužil svou zkratku o druhé D – distribuované, a vysloužil si pozornost FBI i amerického kongresu a prezidenta.

Doba čtení: 7 minut

Příchod hackerů: zrození DoS útoků

DoS a DDoS patří dnes k nejrozšířenějším a stále poměrně účinným formám kyber útoků. Využívají se v rámci protestů, konkurenčního boje, pro odvedení pozornosti nebo jako prostá pomsta. Jsou stále přístupnější a za pár desítek dolarů si je koupí i dítě. Jejich historie přitom sahá zpět celé čtvrtstoletí.

Doba čtení: 6 minut

Příchod hackerů: operace Olympijské hry

Před týdnem jsme naznačili, že legendární Stuxnet byl součástí rozsáhlejší operace pod názvem „Olympijské hry“. Jejím dalším významným milníkem se stal špionážní malware Flame, objevený před dvěma lety, který byl vzápětí označen jako vůbec nejsofistikovanější malware v historii.

Doba čtení: 6 minut

Příchod hackerů: příběh Stuxnetu

V minulém díle jsme se věnovali historii vzniku kybernetické války od počátku osmdesátých let. Tentokrát se budeme věnovat červu Stuxnet, který byl objeven v létě 2010 a vzbudil pozornost zejména díky své sofistikovanosti a přesnému cílení na oblast íránských průmyslových řídících systémů pro obohacování uranu.

Doba čtení: 9 minut

Příchod hackerů: zrod kybernetické války

Přijde-li řeč na kybernetickou válku, je nejčastěji zmiňován legendární Stuxnet coby skvělý příklad útoku na cennou infrastrukturu nepřítele (íránské uranové odstředivky). Historie kybernetické války se ale začala psát o více než čtvrt století dříve, za války studené. O tom v dalším pokračování Příchodu hackerů.

Doba čtení: 7 minut

Příchod hackerů: rhybáři na AOL

Americký fenomén AOL nemá bohužel v naší kultuře srovnatelný protějšek, nejblíže by mu ale asi byl kdysi nenáviděný SPT Telecom. Zvláštní je že AOL bylo nenáviděno, zároveň se k němu ale všichni chtěli připojovat. A protože někteří nechtěli platit, vznikl phishing: chytání uživatelských „rhyb“.

Doba čtení: 10 minut

Příchod hackerů: desetiletí červů

Morrisův červ odhalil koncem osmdesátých let světu, jak vypadá nákaza šířící se nezadržitelně internetem. První „slavní“ červi Melissa a ILOVEYOU předvedli na přelomu milénia, čeho je agresivní malware schopen. Ve skutečnosti se ale jednalo o pouhý předkrm – ochutnávku toho, co měla přinést až „dekáda červů“.

Doba čtení: 7 minut

Příchod hackerů: zrod antivirů

S tím, jak se koncem osmdesátých let začaly objevovat počítačové viry a červi schopní napáchat škody, se začalo rodit i nové softwarové odvětví: výroba antivirů a později obecněji pojatého bezpečnostního software. Zrodily se tak legendy jako John McAfee, Eugene Kaspersky nebo Pavel Baudiš.

Doba čtení: 9 minut

Příchod hackerů: Y2K – apokalypsa, která nebyla

Nebyl to slavný virus ani červ. Nestvořil jej žádný konkrétní hacker ani programátor. Přesto byla chyba roku 2000, neboli Y2K, jednou z největších hrozeb, jíž se veřejnost na přelomu století v souvislosti s informačními technologiemi obávala. Nakonec byly i přes předchozí paniku problémy minimální.

Doba čtení: 7 minut

Příchod hackerů: viry Jerusalem, Ghostballs, Michelangelo a OneHalf

Destruktivní čtveřice virů, které se objevily koncem osmdesátých a počátkem devadesátých let, se šířila prostřednictvím disket i počítačových sítí a napadala boot sektory a/nebo spustitelné soubory. Jednalo se o jedny z prvních virových „celebrit“, jež dopomohly zrodu odvětví antivirového software.

Doba čtení: 5 minut

Příchod hackerů: I Love You, Melissa

Morrisův Červ a WANK se zdály být ve své době obrovskou hrozbou. Ve srovnání se spouští, jakou zanechali na tiscích stovkách uživatelů makrovirus Melissa a internetový červ ILOVEYOU, se ale jednalo jen o nevinné červíky. Byl to Microsoft, kdo poskytl na konci 90. let tvůrcům malwaru nabitou a odjištěnou zbraň.

Doba čtení: 7 minut

Příchod hackerů: Phoenix, Electron a the Realm

Austrálie je v mnoha směrech svět sám pro sebe. V 80. letech, před masivním nástupem internetu, byla do jisté míry i informačně odříznuta od zbytku světa tisíci kilometrů indického a tichého oceánu. Přesto se i zde koncem 80. let vytvořila lokální „hackerská“ scéna, velmi podobná té severoamerické.

Doba čtení: 8 minut

Příchod hackerů: červ WANK a útok na NASA

Červ WANK, jehož obětí se staly především NASA a americké Ministerstvo energetiky, byl jedním z prvních případů hackerského aktivismu a jedním z největších kybernetických útoků v oblasti jaderné energetiky. Nebyl sice destruktivní, dokázal ale vyvolat paniku v síti vesmírných programů a jaderného výzkumu v USA.

Doba čtení: 8 minut

Příchod Hackerů: červ Roberta Morrise

Na začátku historie prvního internetového červa byla snaha zjistit, jak rozsáhlý a (ne)zabezpečený byl internet v roce 1988. Červ, který pro tento účel Robert Morris naprogramoval, byl ale až příliš agresivní. A tak se relativně nevinné „programátorské cvičení“ změnilo v jeden z prvních soudních případů.

Doba čtení: 6 minut

Příchod Hackerů: Vladimír Leonidovič Levin

Příběh Vladimíra Levina je zajímavý nejen proto, že se jedná o jeden z prvních známých úspěchů ruských hackerů, ale také proto, že je první velkou online bankovní loupeží a zároveň jedním z posledních slavných „kousků“ před masovým nástupem internetu. Tehdy zmizelo více než 10 milionů dolarů.

Doba čtení: 6 minut

Příchod hackerů: Kevin Poulsen – černý klobouk, bílý klobouk

Jak vyhrát Porsche, dovolenou nebo pár desítek tisíc dolarů? Na začátku devadesátých let to bylo možné zařídit třeba i tak, že hacknete telefonní ústřednu a zajistíte si, abyste se do soutěže dovolali v tom správném pořadí. Koneckonců proč se trochu nepobavit, když už utíkáte před agenty FBI.

Doba čtení: 6 minut